>

Google’ın sonrasından bünyesine kattı ve dünyada video denilince akla gelen ilk platform olan Youtube bugünden itibaren 360 derecelik videolar ve uzumsal olarak tabir edilen ses teknolojisi ile birlikte geliyor.

Youtube kendi şanına yakışır bir güncelleme ile bugün 360 derecelik yayın hayatını başlatmış oldu. Geçtiğimiz zamanlarda Şubat ayında duyurulan özellik henüz beta yani test aşamasındaydı. Şuanda ise aktif olarak hizmete girmiş bulunmaktadır. Yaklaşık 2 ay kadarlık bir test sürecinin ardından 360 derece video özelliği ile birlikte canlı yayın yapma özelliği birlikte tüm kullanıcılara hizmete sunulmuştur.

Uzamsal ses desteği ile birlikte gelen 360 derecelik video desteği aynı zamanda canlı yayın özelliğini de desteklemektedir.

Uzamsal Ses Desteği Nedir?

Uzamsal ses desteği aslında 3D ses dediğimiz sistem oluyor. Yani nesnelerin çıkardığı sesin ne taraftan ve ne kadar uzaklıktan geldiğinin farkına varmamızı yarayan uzamsal ses desteği 3 boyutlu ses konusunda oldukça yardımcı olabilecek bir sistem. Uzamsal ses desteği sayesinde 360 derecelik videoların yanında 3 boyutlu ses ile görsel ve duyusal zevkimiz daha da tatlandırılacak. Bu yeni özelliklerle birlikte müzik ve film deneyimimiz çok daha zevkli bir hal alacak.

Gelen yenilik sadece biz kullanıcılar için değil aynı zamanda da geliştiriciler için geliştirilmiş olup Youtube yeni Live API sistemini de tanıtarak geliştiriciler için de büyük bir adım atmış oldu. Geliştiriciler Live API sayesinden Youtube mobil uygulaması olan ve desteği olan herhangi bir cihazdan 360 derecelik video deneyimini canlı olarak aktarma şansına sahip olabilecekler.

Yorumlar


Sen de Yorumla!