>

 

Microsoft’un en son piyasaya sürdüğü işletim sistemi olan Windows 10’da son güncellemeler ile birlikte ilginç değişiklere gidildi. Windows’un meşhur Blue Screen yani mavi ekran hatası artık QR kod ile birlikte geliyor. Bu QR kodunun ne amaçla kullanılacağına dair resmi bir açıklama olmamasına rağmen resimlerden de anlaşılabildiği gibi QR kodun amacı hata ile ilgili bilgi almak, çözüm üretmektir.

QR Kodu Nedir?

QR Code olarak bilinen bu sistem Japonya’da faaliyet gösteren Denso Wave isimli firma tarafından geliştirilmiş, 2 boyutlu bir barkod sistemidir. Kameraya sahip akıllı telefonlarınız bu QR kodu yardımcı programlar sayesinde okuyabilir, altında gizlenen Link’e (internet adresine) saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Microsoft bu girişimi ile kullanıcılarına daha detaylı bilgi
sağlamak ve çözüme ulaştırmak için ne kadar çaba sarf ettiğinin kanıtı diyebiliriz. Geliştirdiği işletim sistemlerinde birçok hata meydana gelen Dünya devi firma, müşterilerini düşünmeden de yawin10pamıyor.

Yukarıdaki resimde detaylı olarak görebileceğiniz QR kodlu mavi ekran hatası QR kodunun yanında bulunan Yaşadığınız sorun hakkında daha detaylı bilgi ve çözüm için .. adresini ziyaret ediniz şeklinde bir ifade ile karşımıza çıkıyor. Eğer Windows 10 kullanıcısıysanız ve sisteminizin son güncellemelerini gerçekleştirdiyseniz, mavi ekran hatası aldığınız takdirde Windows 10’un sağlamış olduğu QR kodu yardımınıza koşacak. Başınıza gelmesini beklemeden, ücretsiz bir QR kod okuyucu programı akıllı telefonlarınıza yüklemeniz işinize yarayabilir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!