>

Geçtiğimiz günlerde Whatsapp’ın uçtan uca şifreleme özelliğini duyurması üzerine Viber da üzerine düşeni yapmak ve geride kalmamak adına uçtan uca şifreleme sistemini kullanacağını resmen duyurmuş oldu.

Sohbet uygulamalarının gün geçtikçe daha güvensiz bir hal alması neticesinde, güvenlik olaylarının arttırması hedeflenmektedir. En büyük ve ilk adım geçtimiz günlerde Whatsapp’dan gelmişti. Hal böyle olunca sohbet amaçlı kurulan sosyal araçlar güvenliğe daha fazla önem vermeye başlamıştır.

Windows Phone, İOS ve Android işletim sistemlerinin yanı sıra bilgisayarlarda da kullanabildiğimiz Viber’ın 700 Milyondan fazla kullanıcı bulunuyor. Yazılı, sesli ve hatta görüntülü sohbet imkânı sunabilen Viber ek olarak grup sohbetlerini de desteklemektedir.

Whatsapp’ın ardından Viber da uçtan uca şifreleme imkânı sayesinde tüm konuşmalarında daha güvenli bir ortam sağlamış olacak.

Gizli Sohbet Özelliği

Güvenlik konusunda Whatsapp’dan bir gelişme geldiğinden bahsetmiştik. Viber’ın da bu konuda elini çabuk tutması gerektiğini biliyorduk. Ancak bu kadar hızlı olmasını biz de tahmin etmiyorduk. Viber’ın uçtan uca şifreleme özelliği ile birlikte kullanıcılarına gizli sohbet özelliğini de sunması bir artı olarak kaydedildi.

Viber üzerinden yaptığınız bir gizli sohbet sayesinde İOS platformlarda parmak izi koruması sayesinde telefonunuzu kurcalayan diğer kişiler tarafından görülmesi engellenmiş oluyor.

Viber yetkililikleri tarafından yapılan açıklamaya göre gizli sohbet özelliği ve uçtan uca şifreleme sisteminin önümüzdeki günlerde gönderilecek olan bir güncelleme sayesinde tüm cihazlarda aktif olarak kullanabileceğini belirtti.

Yorumlar


Sen de Yorumla!