>

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde otopark ve trafik sorunu artarken bu konu üstüne akıllı çözümler de artık gün yüzüne çıkmaya başladı. Son haber ise Balıkesir’den.
Türkiye’de trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artarken şehirlerde yolların genişletilmemesi de birçok trafik sorununa ve sıkışıklığına neden oluyor. Araç sahipleri artık gününün çoğu vaktini yolda geçirmek zorunda kalıyor. Bu nedenle artık alternatif akıllı çözümlere ihtiyaç duyulmaya başlandı. Akıllı Şehirler Projesi kapsamında Türkiye genelinde çeşitli projeler yapılmaya başlandı. Bunlardan biri de Balıkesir’de uygulanan robotik otopark.
Akıllı Robotik Otopark Sistemi ismiyle adlandırılan bu sistem sayesinde otopark bulma sorununa büyük ölçüde yarar sağlayacak bir çözüm bulundu. Normalde 2 ya da 3 aracın park edebileceği bir yere bu sistem sayesinde daha fazla araç park edilebiliyor. Balıkesir’de kullanılmaya başlanan bu sistem Türkiye’deki ilkler arasındadır.
Daha çok ABD’de kullanılan ve Türkiye’de de ilk olarak Balıkesir’de kullanılmaya başlanılan bu özel araç park etme sistemi 183 metrekare genişliğindeki bir alana kuruldu. Depreme dayanıklı olan bu özel sistem 84 tane aracı da alabiliyor. 8.5 şiddetinde olan bir depremde bile herhangi bir hasar almayan bu sistemin en önemli özelliği de bir aracın park edilmesi yaklaşık 100 saniye sürüyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!