>

Günümüzün vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya sitelerinden reklam yolu ile ürün satışı yapmaya çalışan kullanıcılar için hareket kısıtlaması geliyor!
Sosyal paylaşım siteleri günümüzde asıl amacı olan sosyal paylaşımdan ziyade gün geçtikçe bir reklam çöplüğü haline gelmeye ne yazık ki devam ediyor. Ticari kaygıların da bulunduğu bu sektör, günümüz şirketleri tarafından grup ve sayfalarda yapılan reklamlar sayesinde ürün pazarlama ve satış gibi amaçlarla da kullanılıyor.
Son zamanlarda ürün satışlarından ziyade kötü niyetli insanların oluşturduğu virüsler sayesinde istediklerini ürünün reklamını dakikalar içerisinde milyonlara ulaştırabiliyorlar. Bunun için otomatik etiketleme, oto paylaşma ve oto mesaj gönderme gibi yollara başvuran bu sistem sizden izinsiz bahsi geçen reklama arkadaşlarınızı etiketleyebiliyor ve hesabınızda bu gönderilerin izinsiz paylaşılmasını sağlayabiliyorlar.
Sosyal Medya Sitelerinden Reklam Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olunması Gerekecek!
Maliye bakanı olan Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada sosyal paylaşım siteleri reklamlarını kullanarak yapılan satışlardan gelir elde eden bireylerin de vergi mükellefi olarak değerlendirileceğini açıkladı. Eğer sizde sosyal medya gibi platformlardan ürün satışı gerçekleştiriyor ve herhangi bir şekilde vergi mükellefi değil iseniz maliye her an kapınızı çalabilir.
Sosyal medya gibi mecralarda yapılan alışverişlerin elektronik işyeri olarak değerlendirileceğini açıklayan Naci Ağbal yeni yapılacak olan vergi usül kanunu sayesinde bu gibi mecralardan gelir elde eden herkesin vergi mükellefi olması ve veri ödemek zorunda olmasının gerektiğini dile getirdi.
Yani atılan tweet veya kişisel bloğunuzda paylaştığınız bir gönderi sayesinde bir ürün satışı yapıyorsanız artık sizde vergi ödeyeceksiniz. Bu gibi mecralardan gelir elde eden bireylerin ise elde ettiği gelir üzerinden vergisi hesaplanacak.
Günümüzde yüksek sayıları ile dikkat geçen Facebook ve Instagram sayfaları üzerinden yapılan satışların durdurulması ya da vergi levhasına sahip olarak devam edilmesi gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Yorumlar


Sen de Yorumla!