>

2 Milyonu aşkın uygulamaya ev sahipliği yapan Play Store’den 2016 Nisan ayına kadar kaç adet uygulama indirmiş olabiliriz? Detaylar haberimizde.

Geçtiğimiz yıllarda henüz çok da eski sayılmayan 2002 yılında Play Store’da sadece 30 bin kadar uygulama vardı. Günümüzde bu sayı 2 milyonu aşmış durumda. Geçtiğimiz yıllar çerçevesinde büyük ilerleme kaydeden Android Market adı olarak da bilinen Play Store resmi mağazadaki uygulama sayısını daha da arttıracak gibi duruyor.

Android telefonların artması ve uygulama geliştiricilerinin Play Store’a önem vermesi sonucu Play Store’da bulunan uygulama sayısının bir hayli arttığından bahsetmiştik. Durum böyle olunca da artan uygulama sayıları, artan indirmeleri ardında getirmekle kalmayıp rekor rakamlara ulaşmasına öncülük ediyor. Sensor Tower tarafından açıklanan raporda rekor indirme sayılarına değinilip Google Play Store’dan ne kadar indirilme yapıldığını gözler önüne sürmekte.

Sensor Tower raporuna göre 2016 yılının ilk çeyreğinde yani Ocak – Nisan ayı arasında indirilen uygulama sayısı 11.1 milyona ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıllarla ve aynı dönem ile kıyaslandığında yüzde 6.7 gibi bir oranda artış söz konusu olmakta.

Google Play Store’da ise kategoriler kıyaslandığında sadece yüzde 1 gibi düşük bir sayıda bulunan oyunların indirme sayısı kalan yüzde 99 oranındaki uygulamalara göre dört kat daha fazla. Bu demek oluyor ki yüz uygulamadan sadece bir tanesi oyun uygulaması iken, en çok rağbet gören kategorinin ise oyun kategorisi olduğunu söyleyebiliriz.

Kategori bazlı inceleme yapıldığında ise en çok patlamanın ise fotoğrafçılık kategorisinde gerçekleştiği görülmekte. Fotoğrafçılık kategorisinde bulunan uygulamaların indirme oranlarında ise yüzde 20 gibi bir artış söz konusu oldu.

2016 yılının ilk çeyreği baz aldındığında ise en çok indirilen uygulamaların başında sizinde tahmin edebileceğiniz gibi sosyal medya uygulamaları gelmekte. İlk sırayı her zamanki gibi Facebook Messenger alırken, hemen ardından ikinci sırada ise Facebook, üçüncü sırada ise Snapchat uygulaması yer alıyor. İlk üç sıra arasındaki rekabet bu şekilde dönmekte. Dördüncü sırayı ise popülerliğini hala devam ettirmekte olan Candy Crush Saga yer almakta. En çok indirilen uygulamalar listesi şu şekilde listelenmekte.

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!