>

Türkiye’de BDDK tarafınca anlaşılması güç bir girişim ile Paypal’a Türkiye’de işlem yapabilmesi için lisans verilmemesi, Türkiye’nin küresel oyunda büyük bir adım gerilemesine sebep olmaktan başka bir işe yaramayacaktır.Türkiye’nin Paypal ile anlaşma yapmamasının olumlu ve olumsuz yönleri düşünülmeden verilen bu karar birçok kullanıcıyı olumsuz yönde etkiliyecektir. Büyük hamleler yapar benzer biçimde görünürken minik hesapların peşinde koşan ve bu tavrı ile çağın evrensel değerlerinden uzaklaşan Türkiye, 6 Haziran’dan itibaren biraz daha içine kapanık bir görüntü sergileyecek.

Türkiye Paypala izin vermemekle neleri kaybedecek Size çok kısa iki örnek vererek asıl konuya geçmek isterim. 2000 senesinde bir animasyon şirketi ile çalışan , klasik animasyon adını verdiğimiz yüksek masraflı ve yavaş ilerleyen teknikleri kullanan şirkette çalışan bir personelin anlatımıyla “ Bir gün Patronun karşısına oturdum ve artık bilgisayar ile canlandırma periyodunun başladığını, çağı yakalamak gerektiğini söyledim. Bu şekilde bir şeyin asla olmayacağını, tüm şirketler bilgisayar ile canlandırma oluşturmaya başlasa da kendilerinin klasik yöntemlerde ısrar edeceklerini söylemiş oldu. Beni de çeşitli sebepler ile postaladılar. İki yıl sonra klasik animasyon tekniklerini terk etmiş ve bilgisayar ile canlandırmaya geçmişlerdi. Başka çareleri yoktu, çağı yakalamasalar işi olmayan kalacaklarını nihayet görmüş oldular.”

İkinci örnek, “1998 senesinde yakın çevremde bulunan yetişkinlere çok kısa bir süre içerisinde tüm hayatlarının İnternet’e bağımlı olacağını söylediğimde bana güldüler. ”bizden geçti, artık sizin yaşamınız olursa olur” dediler. Şu anda her biri ellerinde tablet ve Notebook ile bütün günlerini İnternet’te geçiriyorlar.”

TÜRKLİYE CİDDİ BİR HATA YAPTIĞINI YAKINDA GÖRECEK

Türkiye’de bu tip örneklerin sayısını arttırmak çok rahat, çağı yakalamaktansa dik kafalı hareket ederek yumurta kapıya dayanınca veya iş işten geçince girişimde bulunarak gelişmiş ülkeleri geriden kovuşturmak bizim yaşam kriterimiz haline geldi. Paypal’ın kapatılması yöresel şartlarına kısıtlı bir yaşam devam eden çoğu insan için önemsiz görülebilir, ancak küresel anlamda Türkiye çok ciddi bir hata icra ettiğinı yakında görecektir.Birçok kişi Paypalı aracı kılarak belki görünürde ufak ama toplamda büyük tutarlarda olan dolar bazlı kazançlarından vazgeçmiş olacak ki bu durumda Türkiye’ye gelen döviz azalacaktır.

Paypal’a bu tip bir restin neden çekildiğini yazımın sonunda aktaracağım, öncesinde söylemek isterim, Türkiye yurt dışı ile e-tecim meydana getiren vatandaşının elektronik mağazasının kapısına asma kilidi vurdu, çağın nimetlerinden yararlanarak gezegen genelinde güvenli e-ticaret meydana getiren herkes şu anda panikte, evinin ekmeğini çıkarmak için çalışırken değişen teknolojinin nimetlerinden yararlanan vatandaşı bundan daha fazla mağdur etmek mümkün değildi, BDDK akıl almaz girişimi neticesinde tek bir hareketi ile vatandaşa adeta ”E-tecim yapma, çağı soruşturma, dışarıdan döviz getirme” demiş oldu.

Yorumlar


Sen de Yorumla!