>

parmak izi

2020 yılında Tokyo’da yapılacak Olimpiyatlar için teknoloji devi Japonya yeni bir ilke imza atmayı planlıyor. Olimpiyatlar için ülkelerini ziyaret edecek turistleri düşünen Japonya, insanların nakit para ve kredi kartı taşımalarını ortadan kaldıracak bir teknoloji üzerinde çalışmalarını başlattı.

Akıllı telefonlar üzerine gelen online bankacılık, mobil ödeme sistemleri gibi servisler sayesinde başta Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülkede kredi kartı taşıma, para taşıma, fatura ödemek için bankamatik ya da şubelere gitme gibi yorucu sayılacak aktiviteler yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı. Bu konuyu biraz daha geliştirerek telefona bile ihtiyaç duyulmayacak bir teknolojiden bahsedilmekte. Japonya 2020 yılı Tokyo Olimpiyatlarında sadece parmak izi kullanarak ödeme yapılabilecek bir ödeme sistemi geliştirdi. Yani kredi kartı, nakit, mobil ödeme v.b hiçbir şeye ihtiyaç duymadan sadece parmak iziniz sayesinde ödeme yapabileceksiniz. Kulağa harika geliyor öyle değil mi ? Özellikle Tokyo Olimpiyatlarında gelecek yoğun turistler için düşünülmüş bu sistem sayesinde hem kolaylık sağlanacak hem de suç işlemelerinin ve birçok bilişim suçunun önüne geçileceği iddia ediliyor.

Bahsi geçen parmak izi ile ödeme sistemi ilk olarak oteller, restorantlar, hediyelik eşya mağazaları gibi birçok alanda test edilecek. İlk testlerini 300’den fazla mekanda gerçekleştirecek olan Japonların bu konudaki beklentileri bir hayli büyük. Yani teknik olarak, Japonların geliştirdiği bu sistem sayesinde kredi kartı bilgileriniz ve şifreleriniz bu sistemde saklanacağı için kolaylıkla alışveriş yapabilecek, yanınızda onlarca kredi kartı ve yüzlerce miktarda nakit taşıma derdinden kurtulacaksınız. Peki tarihler 2020’yi gösterdiğinde ne olacak? Parmak izi ödeme yöntemi başarılı olacak mı? Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!