>

Amerika Ulaştırma Bakanlığı‘nın açıklamasına göre, 2022 yılına kadar 20 firmanın ürettiği her arabada otomatik acil fren sistemi standart donanım olarak gelecek.

Amerika Ulaştırma Bakanlığı, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ve Karayolları Güvenliği Sigorta Enstitüsü ortak kararlarıyla 2022 yılına kadar bütün arabalarda otomatik fren sistemi olacak.

İçlerinde Audi, Ford, Kia, Mazda, Porsche ve Tesla’nın da bulunduğu 20 firma, 2022 yılına gelene kadar arabalarının standart donanımına otomatik fren sistemini ekleyecek.

AEB Nedir?

AEB, yani otonom fren sistemi radarlardaki gibi sensörler ve kameralar kullanan bir sistem olup kazadan önce sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü yeteri kadar hızlı davranıp frene basamazsa, araba kontrolü eline alıp frene basıyor. Böylece olası bir kazayı engellemeye ya da olası en az zararı sağlamaya çalışıyor.

Birkaç otomobil yapımcısı firma AEB’yi gelişmiş güvenlik sistemi olarak arabalarına ekliyor. Subaru EyeSight, Mercedes-Benz Pre-Safe ve Honda Sensing bunlara örnek. Ancak alınan karara göre arabanın fiyatına ekstra 1.000 dolar ekleyecek olan bu sistem, artık standart donanım olarak gelecek.

Kararı aran kurumlar, AEB teknolojisinin 3 yılda 28 bin kazayı ve 12 bin sakatlığı engelleyeceğini tahmin ediyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!