>

Otomobillerin güvenliği amaçlı yepyeni teknolojiler geliştirilmeye devam etmektedir. AEB (Automatic Emergency Braking) olarak adlandırılan otomatik ivedi vaziyet fren sistemi yakın tek gelecekte bütün otomobillerde standart olarak getirilen tek bilişim olacak. Bu konuda Amerikan Milli Trafik Güvenlik Heyeti ve Sokak Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün araba üreticileri ile kararlaştırdığı tarih 2022 seneyi. Bunun Için nazaran, tek takım üreticiler elini ek olarak çabuk tutacak benzeri yaşanıyor.
Toyota Ne Süre Standart Olarak Sunacak?

Otomatik fren sistemi konusunda en çabuk atılım Toyota’dan geliyor olacak. Japon şirket 2017 seneye civarı yepyeni ev fren sistemini hemen hemen bütün otomobillerinde standart donanım olarak sunacağını bilgisini verdi. Verilen verilere yönelik, 2017 senesinde Toyota’nın 30 otomobilinden 25’inde firmanın bizzat geliştirdiği otomatik fren sistemi koltuk alacak. Yalnızca 4Runner, 86, Mirai, Lexus GX ve Scion iA yeni sezon modelleri önce etapta otomatik fren sistemini standart donanım olarak alamayacak.

Otomatik Fren Sistemi Ne Türlü Çalışıyor?

Otomatik fren sisteminin maksadı, sürücünün dalgınlığına iştirak eden anlarda devreye girerek otomobilin yavaşlatılmasını ya da durdurulmasını sağlamak. Durumu hazırda tek takım modellerde kullanılan otomatik fren sisteminin 2 çeşitli versiyonu koltuk alıyor. Tek Takım Lexus modellerinde kamera ve mm dalga radarı kullanılırken, Toyota modellerinde bu teknolojiye lazer dalga radarı da eşlik ediyor. Lazer ve mm radarlarının ölçümlerine yönelik devreye giren otomatik fren sistemi, çarpışma rizikonunu en üye indiriyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!