>

NASA, tarihinde ilk kez 3 boyutlu yazıcı teknolojisini uzaya göndermeyi planlıyor. 3 boyutlu cisimler artık uzayda da üretilebilir olacak. Projenin tüm detayları haberimizde.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için ilk ticari nitelikteki projeyi gerçekleştirmeyi planlıyor. Made In 3D isimli baskı firmasıın 3 boyutlu yazıcılarının uzaya gönderilmesi için planlar yapılmakta.

Made In 3D firması Katkı Üretim Tesisi (AMF) çözümlerini uzaya göndermek için NASA ile işbirliğinde.

Daha önce benzerine rastlanmayan proje kapsamında uzayda ilk kez 3 boyutlu ürünler elde edilmiş olacak.

Özel yer çekimi ortamında kullanılmak üzere tasarlanan bu çözüm dünya üzerinden komuta edilebilir olacak. Yani Made In 3D, dünyadan verdiği talimatlarla uzayda 3 boyutlu ürünler yapabilecek.

Made In Space Ürün Stratejisi Başkanı Spencer Pitman konu ile ilgili yaptığı açıklamada, uzayda üretilecek ürünlerin AMF müşterilerinin satışına açık olacağını belirtti.

Yazıcının uydu ve diğer uzay araçlarına uygun parçalar üreteceğini ifade eden Pitman, elde edilecek parçaların ayrıca üniversite ve özel şirketlerin tıbbi araştırmalarında da kullanılacağını vurguladı.

2011 yılında uzayda yapılan parabolik bir uçuşta ağırlıksız bir ortamda 3D nesnelerin üretebileceğine dair bulgular elde edilmişti.

Söz konusu bulgular sonrasında harekete geçilmiş ve firma ile NASA işbirliğine gitmişti. 2014 yılında firma ISS aracılığıyla 3D yazıcılarının bir örneğini uzaya göndermiş ve sonuçlar olumlu olmuştu.

Bir bakıma yeni proje kapsamında uzayda seri olarak 3D nesnelerin üretilmesine tanık olabiliriz.

NASA’nın söz konusu proje içinde yer almasının ise projeden elde edecekleri para ile doğru orantılı olduğu belirtiliyor.

Nitekim NASA 1 pound maliyetli bir nesneyi üretmek için 10 bin dolar harcayacak. Bu bağlamda şirket ile aralarında büyük bir para alışverişi olacak.

Uzayda yapılacak herhangi bir baskının 6 bin ile 30 bin dolar arası bir maliyetinin olması bekleniyor.

Tech Crunch‘da  yer alan habere göre AMF Projesi’nin 22 Mart Salı günü Cygnus Uzay Gemisi’nde başlatılması bekleniyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!