>

Minecraft, Microsoft’un küplerle 3 boyutlu tasarımlar yapmayı sağlayan bir oyunudur. Bu oyun artık yapay zekâ deneylerinin yapılacağı bir platform haline geliyor.
Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre temmuz ayından itibaren amatörlerin ve bilim insanlarının küplerle oluşturulan bu sanal dünyada yapay zekâ yazılımları geliştirip değerlendirilebileceğini söyledi.
Microsoft’a göre bu oyun, mevcut olan yapay zeka araştırma simülasyonlarından daha ‘sofistike’. Hem de oyunu kullanmak bir robot kullanmaktan daha az maliyetli.
Minecraft’ta yapay zekâ deneyi yapabilmek için AIX adlı yazılımın indirilmesi gerekecek.
Bu yazılımda ki yapay zekâ kodu, oluşturulan karakterleri altında tutacak ve bu karakterlerin yaptığı hareketlerin sonuçları hakkında geri bildirimleri alacak.
AIX’in açık bir kaynak olacağı söylendi. Yani oyun için gereken standart ruhsatı almanın dışında herhangi bir masrafı olmayacaktır.
Yapılacak olan deneyler, araştırmacıların kendilerine ait bilgisayarlarda yapılacak ve diğer oyuncuların oyunlarından bağımsız olacaktır. Ancak bir sonra ki hedef, insanların yapay zeka koduyla etkileşime geçmesini sağlamaktır.
Yapay zekâ yazılımlarını geliştirmek için buna benzer şeyler daha önce de denenmişti. Ancak Microsoft’un düşüncesine göre bu oyun ile geliştirilebilecek olan tasarım ve konumların sonunun olmaması bir çok durumda birinci olan şahsın bakış açısına göre simülasyon yapılmasına imkan sağlayacağı için çok yararlı olması bekleniyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!