>

Centenario, Lamborghini’nin tek defaya özgü seçim ettiği tek taktik olmayı sürdürürken, firmanın de yenilikçi dizayn ve mühendislik uzmanlığını meydana koyuyor.

V12 yapısını kullanan Centenario’nun 770 HP gücündeki atmosferik motoru 0-100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyede bitirirken, 0-300 km/s hızlanmasını 23,5 saniyede tamamlıyor. Bu modelin en yüksek hızı da 350 km/s.

100 km/s süratle giderken fren mesafesi ise 30 metre. Tamamı karbon elyafından imal edilen monokok gövde bir.520 kilogram benzeri düşük tek ağırlığa ve bir,97 kg/hp oranına sahip.

Otomobilin aerodinamik tasarımında yüksek hızlarda daha çok bastırma kuvveti imkanı sunan uzatılmış arka kanat da yer ediniyor. İlk defa getirilen arkadan itiş de çeviklik ve stabiliteyi artırırken, yenilikçi dokunmatik ekran da web tarayıcı ve Apple CarPlay benzeri irtibatlı bilgi-eğlence sistemleri sunuyor.

Tasarım ve Aerodinamikler
Centenario’nun uzunluğu 4,924 metre, yüksekliği de bir,bir43 metre. Birden Çok dilimden meydana iştirak eden aerodinamik gökyüzü girişleri, hem tek ön hem tek de arka kısmın karakterini belirliyor.

Ön kaputta hem tek 1970’lerin spor otomobillerini hatırladan hem tek de fonksiyonel nitelikleri yer alan kapsamlı gökyüzü girişleri yer ediniyor. Gökyüzü otomobilin ön bölümünden içeri alınıyor ve böylelikle ön aks üzerindeki bastırma kuvvetine katkıda bulunuyor.

Centenario’nun gövde yapısını ise parlak karbon elyafı tanımlıyor. Ön kaput, makas biçimindeki kapı panelleri ve tavan çizgisi, düzgün, aerodinamik ve organik.

Ön dağıtıcı, yan etekler, lastik bombeleri ve arka difüzör benzeri mat karbon elyafının aşağı kısımları fonksiyonel ve teknik meydana gelmesinin yanında aerodinamik üstünlük amaçlı tasarlandı.

Mat karbon elyafı ve saklı gökyüzü cereyan kanallarıyla hepten vurgulu duruma çamurluklar, otomobilin aerodinamik tasarımını da meydana koyuyor. Arka çamurluk profili bilhassa uyarı çekiyor ve böylelikle Centenario’nun arka lastikten manipülasyon özelliğini de ön tasarıya çıkarıyor.

Arkadan manipülasyon sistemine yönelik özel olarak geliştirilen Pirelli PZero lastiklerde, önde 20 “, geride da 21 ” çapındaki dövülmüş, oluklu alüminyum jantlar yer ediniyor.

Karbon elyafı malzemeyle hepten ön tasarıya çıkan kolların yelpazeye benzer şekilleri, karbon seramik frenlerden iştirak eden ateş gibi havayı boşaltan kanalları kapatıyor ve en şimdi da jantın ortasında Lamborghini’nin boğa logosu bulunuyor.

Otomobilin arka yapısına hakim bulunan entegre arka difüzörün kritik ölçüde kocaman olması, gökyüzü cereyan dağılımını en uyumlu duruma getirerek, otomobilin bastırma kuvvetini en yükseğe çıkarıyor ve Centenario’da aerodinamiklerin ehemmiyetini estetik tek biçimde ön tasarıya çıkarıyor.

Güç ve Performans
Centenario’da canlı potansiyeline muhteşem ahenk imkanı sunan Lamborghini’nin V12 motoru yer ediniyor. Düşük devirlerde dahi yüksek tepkimeli bu motor, sadece atmosferik motorların yapabileceği pratik bilinen rezonans ve özellikler sunuyor.

Centenario’nun 770 HP güç üretecek biçimde üretilen motoru, 8.350 d/d’den 8.600 d/d’ye çıkarılan motor hız sınırlayıcısıyla, Lamborghini’nin bugüne civarı ürettiği en kuvvetli motor olma niteliğine sahip.

0-100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyede istemeyince otomobil, 300 km/s hıza ise sadece 23,5 saniyede erişiyor. Centenario’nun en yüksek hızı da 350 km/s. 100 km/s hızda 30, 300-0 km/s hızda ise 290 metrelik fren mesafesiyle epeyce alıcı tek performans sunuyor.

20 Coupe ve 20 Spor Otomobil
Centenario, 2016’nın sonbaharından başlayarak 2017 senesi süresince teslim edilecek bulunan 20 coupe ve 20 spor araba olmak üzere hudutlu sayıda üretilecek. Bu 40 tane Centenario modelinin tamamı, bir,75 milyon avro artı vergilerden başlayan satış fiyatlarıyla dünyanın 4 tek tarafındaki koleksiyonerler ve Lamborghini hayranları aracılığıyla satın alınmış bulunuyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!