>

Ünlü ani iletileşme uygulaması WhatsApp, çoğalış tamamıyla bedava olacağını izah etmişti. Bu izahı da web mecralarımızda bilgi olarak değerlendirmiştik.

WhatsApp, Kullanıcı Verilerini Paylaşacak! WhatsApp Verilerinizi Paylaşacak
Fiyat politikasını değiştirerek tamamıyla bedava durumda olan WhatsApp, yakın sürede sosyal paylaşım ağı devi…
2015 seneyin Nisan ayı içinde 800 milyon etkin kullanıcıya sahip durumda olan WhatsApp, bu sayıyı Eylül ayı içinde 900 milyon etkin kullanıcı düzeyine çıkartmayı başarmıştı. 2014 Ağustos’tan itibaren aşağı yukarı 5 ayda tek 100 milyon etkin kullanıcı sayısında yükseliş yakalayan WhatsApp, hızlıca bir milyar kullanıcı sayısına erişmiş durumda.
Belli tek bedava kullanım çağından ardından, reklam satmamak mahaline kullanıcılardan bir dolar değerinde senelik abonelik satan WhatsApp, bu siyasetten vazgeçti.

 

Yıllara ve aylara yönelik WhatsApp kullanıcı sayısı

Peki senelik bir milyar dolara yakın bu ciro ne türlü sağlamak edilecek?
WhatsApp’ın izahına yönelik şirket uygulamasında reklam göstermemeye aynı ritimde devam edecek.

2014 senesinde 250 milyon dolar kayıp eden WhatsApp, Facebook’un sahibi Zuckerberg’e yönelik ileri dönük tek yatırım.

İlk olarak ciro modeli amaçlı uygulama içi satın almalarla özel emojiler, duvar kağıtları ve birçok ödül sisteminin dahil olmak üzere meydana geldiği tek market WhatsApp’a dahil olmak üzere edilecek. Böylelikle şirket belli tek düzeyde ciro ele geçirmeye aynı ritimde devam edecek.

Evet işin gözüken bölümü bu. Ancak arka tarafında neler var?
Dünyada WhatsApp kullanıcılarının, bilhassa Brezilya ve Hindistan benzeri uygun fiyat gücün yüksek meydana gelmediği ülkelerdeki kullanıcıların, kredi kartı ve kredi kartıyla tek uygulamaya verecek bir dolar değerinde imkanları bulunmuyor.

Bu yüzden WhatsApp’ı kullanmayı bırakan kullanıcıların sayısı, WhatsApp’ın ilgisini çekecek seviyeye erişmiş durumda.

Her ne civarı bireylerin bilgilerini satmadığını dese de WhatsApp, elindeki verilerle birlikte Facebook’un en mühim güçlerinden tek tanesi. Şuanki kullanıcıların tüketimi bırakıyor meydana gelmesinin önüne geçmeye personel WhatsApp, aslında bizlere bilgilerin ne civarı kımetli meydana geldiğini söylüyor. Hele bütün yetkilerin neredeye kullanılabilir takdirde meydana geldiği Android işletim sistemine sahip cihazlarda.

Önümüzdeki dönemlerde kocaman veri algoritmalarının gelişmesiyle birlikte, insanlığın en yüklü kullandığı uygulamalar, en kımetli veri toplama sahaları olacak. (ki son olarak olmuş vaziyetteler esasen)

WhatsApp’ta bu imkanı kaçırmak istemiyor. bir milyar dolar değil de şirket amaçlı uygulamadan kaçacak potansiyel veri kaynakları ek olarak mühim. Esasen WhatsApp’ın bildirdiğine yönelik çoğalış 3. parti firmalara bilgiler de piyasaya takdim edilecek.

Yani resmi olarak da bilgileriniz, verileriniz satılabilecek.

Yorumlar


Sen de Yorumla!