>

Ülke vatandaşlarının büyük bir bölümünün kimlik bilgileri geçtiğimiz günlerde internete sızdı! Bundan sonra ne olacak? Güvenlik için ne yapmalıyız?

Hacker ismi ile tabir edilen bilgisayar korsanları 2015 yılı içerisinde ABD federal dairesinde çalışan yaklaşık 22 milyon görevlinin gizli dosyalarını ve kimlik bilgilerini ele geçirmişti.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve tarihteki kamuya ait en büyük bilgi sızıntısı olarak nitelendirilen olayda, ülke vatandaşlarımıza ait olan yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgileri internete sızdırılmıştı.

Bundan sonra ne olacak?

Kimlik bilgilerinin internet ortamında paylaşılması ülke genelinde büyük bir kaos uyandırdı. Kimlik bilgilerinin açığa çıkmasıyla birlikte, adres bilgilerinin de çalınmış hatta internet ortamında paylaşılmış olması işin ciddiyetinin ne kadar önem arz ettiğinin gösteriyor.

Bilgisayar korsanları bu bilgileri ele geçirmek ile kalmayıp internet ortamında tüm dünya ile paylaşmıştır. Bu demek oluyor ki, bazı kötü niyetli kişiler sizin adına bazı işlemleri yapabilir. Bir bankayı ya da herhangi bir müşteri temsilcisini aradığımızda tarafımıza iletilen güvenlik sorularının da internette gezdiğinin varsayarsak; internette dolaşan bilgilerin ne kadar tehlike arz ettiğini tahmin bile edemeyebiliriz. İnterneti herhangi bir sebeple bile kullanıyorsak bu saatten sonra daha dikkatli olmakta fayda var.

Vatandaş Durumdan Haberdar Mı?

Adınıza düzenlenmiş bir icra takibi, telefon faturası ya da otomatik ödeme talimatının olup olmadığını E-Devlet üzerinden kontrol edebilir, ek olarak bu konuda bilgi alabilmek için bankaları arayabilir, adınıza düzenlenmiş otomatik ödeme talimatı olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Bazı internet mecralarına üye olabilmek için kimlik bilgileri gerekebilmektedir. Bu bahsi geçen sızdırılan bilgiler sayesinde bunları yapmak artık çok daha kolay bir hal alıyor. Kendi güvenliğiniz adına gizlilik ayarlarınızı değiştirebilir, kişisel bilgileriniz ve parolalarınız güncelleyebilirsiniz.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, sizlerle telefon veya internet üzerinden iletişim kurup, herhangi bir sebeple kişisel bilgilerinizi isteyen olursa kesinlikle itimat etmeyiz, polise ve savcılığa bildirmekten çekinmeyiniz ve yakın çevrenizi bu konuda uyarınız.

Yorumlar


Sen de Yorumla!