Kim Esneyebilen Kamera İster?

Video 14 Nis 2016 316 Okunma esneyen kamera
>

esneyen kamera

Meslek gereği ya da hobi olarak fotoğrafçılık ile uğraşan okurlarımız müjde! Esneyebilen kameralar geliyor!

Fotoğraf çekerken bazen ne yaparsak yapalım görüş açımızın bizi tatmin etmediği durumlar olur. Öyle pozlar vardır ki, fotoğrafınızı çekmek istediğiniz yer içiz fotoğraf makinanızın görüş açısı yeterli olmayabilir. Bu sebeple 2 – 3 adet fotoğraf çekip, birleştirmeyi bile düşünmüş olabilirsiniz.

Artık durum değişti! Kolombia Üniversitesi, Bilgisayar Görüş Laboratuvarı öğrencileri harika bir buluş ile karşımıza çıktılar. Esnek Levha dedikleri bu sistemi geliştirdiler. Bu kamera teknolojisi bugüne kadar gördüğümüz tüm kameralardan farklı bir yapı ve ışık hassaslığı ile birlikte gelmektedir. Fotoğrafçılık terimine yabancı olmayanlar için günümüzde, geniş açı lens diye tabir ettiğimiz, olduğundan daha fazla bir alanı tek bir karede toplamaya yarayan objektifler bulunmaktadır. Aslına esnek levha’nın da tam olarak yaptığı şey bu. Esnek olması sayesinde daha geniş bir alana hitap ederek çok daha büyük bir alanı karesi içine alabilmesidir. Kavis şeklini kullanabilmesi en büyük yardımcısı olacak gibi duruyor.

Elde ettiği sonuçtan yola çıkarak, bu kamera sistemini 360 derecelik çekim yapabilen kameraların kullandığı teknoloji ile bağdaştırabiliriz. Esnek yapısı ile kavisli bir şekil alabilen bu kamera sistemi, yapısı sayesinde etrafını çevreleyen görüntüleri de tek bir kare içinde toplayabilmektedir.

Araştırmacıların en büyük amacı ise bu kamera sistemini özelleştirmek ve fotoğrafçılık kavramına bugüne kadar görmediğimiz bir yaklaşım getirecek olmaları.

Yorumlar


Sen de Yorumla!