>

Apple, geçen gün (21 Mart) tertip ettiği organizasyon ile uzunca zamandır gündemi meşgul eden 4 inçlik yeni iPhone söylentilerini sonlandırdı. iPhone SE modelini tanıtan şirket, iPhone 5s tasarımında iPhone 6s donanımını sunuyor. Bizde sizler amaçlı iPhone SE ve iPhone 6s’i her istikametiyle karşılaştırıyoruz.

iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: İşlemci
iPhone SE ve iPhone 6s’de tercihini benzer işlemciden yapan Apple, beklentinin aksine iPhone SE üstünde koltuk alan işlemcinin frekansını düşürmedi. Her 2 cihazda da bir.84 GHz saat hızında personel Apple A9 yonga setine koltuk veriliyor.

Grafik tarafında ise yükü 6 çekirdekli PowerVR GT7600 GPU üstleniyor. Kısacası, 2 cihaz içinde performans tarafında bir fark yer almıyor.
iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: Ekran
İki cihaz arasındaki en kocaman fark nedir? sualine verilecek en tam olarak cevap; Ekran

iPhone 6 ile beraber ekran boyutunu yükselten Apple, 4 inçlik iPhone kullanıcılarından kocaman reaksiyon alarak gereksinimi gidermek amaçlı iPhone SE modelini ortaya çıkardı. iPhone SE, 4 ” boyutundaki ekranında 640 x 1136 megapiksel çözünürlük sunuyor.

iPhone 6s ise 4.7 ” ekran boyutunda 750 x 1334 megapiksel çözünürlük sunuyor. Elbet, 6s’te koltuk alan 3D Touch benzeri işlevsel teknolojilere iPhone SE’de koltuk verilmiyor. Her 2 cihazın kesiştiği partner puan ise 326 ppi megapiksel yoğunluğuna sahip olmaları. Başka Bir Deyişle 2 cihaz içinde ekran boyutunun çeşitli olması, ekran kalitesini değiştirmiyor.
iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: Kamera
iPhone SE ve iPhone 6s, 12 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyafram aralığına sahip arka kamera ile geliyor. Cihazın arkasında koltuk alan çift ton flaş yardımıyla, geçe cekimlerinde en gerçek renklerin ele geçirilmesi sağlanıyor.

Ön kameraya geçtiğimizde iPhone SE kullanıcılarını üzecek bir çözünürlük kullanılıyor. iPhone 6s modelinde 5 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyafram aralığına sahip kamera seçim eden Apple, iPhone SE’de ise bir.2 megapiksellik f/2.4 ön kamera kullanıyor.
iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: Depolama ve RAM
iPhone 5s ve iPhone 6 kullanıcıları cihaz amaçlı çoğalış eksik olan bir GB RAM nedeni ile, web tarayıcısında sekmelerin bir çok kez yine yüklenmesinden tutun, her uygulamanın bir daha başlamasına civarı pekçok meseleden şikayetçilerdi.

Bu problemi iPhone 6s üstünde RAM boyutunu artırarak çözen Apple, iPhone SE modelinde 2 GB RAM kullanıyor. Böylelikle telefon çoklu işlemler esnasında rastgele bir darboğaz yaşamıyor.

iPhone 6s’de 16/64/128 GB depolama alternatifleri sunan Apple, iPhone SE modelinde bunu 2 seçeneğe düşürerek 16 GB ve 64 GB depolama tercihi sunuyor.
iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: Batarya
Akıllı telefonlarda batarya kapasitesi çoğunlukla tasarımla benzer oranda büyüyor ya da küçülüyor. iPhone 6s’de koltuk alan 1715 mAh bataryanın yerini iPhone SE’de, 1642 mAh gücündeki batarya alıyor.

Değişen donanım ve batarya gücü ile beraber kullanıcılara ne civarı batarya müddeti sunulacağınıylarleyen günlerde göreceğiz.
iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: Genel Değerlendirme
iPhone SE, kocaman ekranlı iPhone kullanmak talep etmeyen kullanıcılara dik performans deneyimini yaşatıyor. Fakat, iPhone 6s’in ekranı sizin amaçlı normal ise, iPhone SE’ye geçiş yapmanıza hiç sebep yok.

Yorumlar


Sen de Yorumla!