>

Dünya bilişim gündemini en son bir kaç haftadır yoğun eden Apple ve Amerikan Hükümeti arasındaki “iPhone hackleme” konusu hayat bütününe dağılıyor.

Fransa hükümetinin yaptığı izaha yönelik, şayet bir iPhone rastgele bir davanın gidişatı amaçlı ehemmiyet talep etmekte ise, Apple mahkeme sonucu doğrultusunda cihazın şifresini açmak zorunda.

Eğer Amerikan Hükümeti’nin talebini reddettiği benzeri Fransız Hükümeti’ni de red ederse, Fransa’da satılan her iPhone amaçlı tahmini bir milyon $ hüküm ödemek zorunda kalacak.

 

Tabi bu hüküm yalnızca Apple amaçlı olabilitesi yüksek değil, çıkan kanunda bilhassa Apple ya da iPhone kelimesi geçmiyor. Kanunda anlatılan kurallar tüm gsm telefonu üreticileri amaçlı olabilitesi yüksek.

Yani şayet Google, bir Android cihazın şifresini mahkeme kararına nazaran kırmazsa benzer cezaya çarptırılacak.

Fransa’da özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiği amaçlı kanuna reaksiyonlar çığ benzeri büyüse de devlet, bu kanunla beraber pkk olaylarındaki istihbarat sürecini hızlandırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Ek olarak devletin, yurttaşlarını savunması gerektiğini ifade eden devlet yetkilileri, yasa ile ilgili bireylerin kaygı duyulmaması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar


Sen de Yorumla!