>

Apple’ın kendi cihazları üzerinde kullandığı İOS işletim sistemi, Android’in son sürümü olan Marshmallow karşınındaki yükselişini her geçen gün biraz daha arayı açmakta. İOS 9 kullanım oranları detayları haberimizde.

Apple’ın iPhone 6S’den 1 hafta sonra yayınladığı İOS 9 işletim sistemi birçok problem ile birlikte gelmişti. Yaşanan sorunlar nedeniyle sürekli yeni güncellemeler sunan Apple hatalarını düzeltme konusundaki çabalarından dolayı kullanıcıların gönlünü almayı başarmıştır. Apple son güncellemesi olan İOS 9.3.1 ile ortaya çıkan performans ve diğer odaklı problemlerin hepsi çözülmüş vaziyette diyebiliriz.

İOS 9 Kullanım Oranı Yüzde 84 Oranında!

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre İOS 9 kullanım oranı bugün itibariyle yüzde 84 oranında kullanılıyor. İstatistiklere baktığımızda şuan dünyada bulunan iPhone, iPad ve iPad Touch cihazların yüzde 84’ü İOS 9 kullanıyor. İOS 9’un yanı sıra İOS 8 yüzde 11, İOS 8 altı ( İOS 7 ve altı) ise yüzde 5’lik bir kullanım oranına sahip.

Android alemine baktığımız zaman İOS 9’un rakibi olarak nitelendirebileceğimiz Android Marhmallow 6.0 istatistikler incelendiğinde Android cihazların sadece yüzde 4.6 sında kullanılıyor.

İOS’a bakıldığında kullanıcıların son iki sürüm üzerinde yoğunlaştığını görebilirken Android’de ise durum tamamen farklı görünüyor. Android kullanıcıları eskiden yeniye kadar tüm sürümlere yayılmış bir kullanım oranlarına sahip.

Genel anlamda bakıldığında Apple’ın güncellemeleri cihazlarına oldukça hızlı bir şekilde sunabilmesi İOS – Android yarışında Apple’ı bir adım öne taşıyor.

Bu durum Android’de ise tam tersi. Android Marchmallow 6.0 güncellemesi her ne kadar Android tarafından verilmiş olsada amiral gemisi diye nitelendirilen modellerin tamamına henüz güncelleme ulaşmış değil.

Yorumlar


Sen de Yorumla!