>

İnternette verdiği sahte ilanlar sayesinde dolandırıcılık yapan MA isimli kişiye rekor hapis cezası verildi! İnternette çeşitli portallar aracılığıyla yaklaşık 4.6 Bin TL civarı bir miktarda dolandırıcılık yapan MA isimli şahışa 7 farklı dolandırıcılık suçundan dolayı 32 yıl hapis cezası verildi. Hapis cezasının yanında 22 Bin TL’de para cezasına çarptırıldı.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden hizmet karşılığında ödemesini yapıp hizmet almayı planlayan insanlar, ödeme yaptığı halde bahsi geçen hizmeti teslim edilmemesinden dolayı  yaptığı şikayetler sonucunda Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaatta bulundu. Şikayetler MA isimli şahısın aleyhine sonuçlandı. Toplamda 7 adet şikayetin değerlendirildiği bilişim suçu şikayetleri sonucu MA isimli şahısın sosyal medya üzerinden dizüstü bilgisayar, tişört, hediye çekin, kampanya kartı, oto teybi, koltuk kılıfı, cep telefonu, dizüstü bilgisayar, araç lastiği gibi ürünleri sahte bir isim üzerinden ve sahte iletişim bilgileri kullanarak satışa sunduğu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tespit edildi. Türkiye genelinde yaklaşık 40 adet soruşturulması bulunan MA kredi kurumları kullanarak ve bilişim sistemleri sayesinde dolandırıcılık yaptığı tespit edilmiş ve içlerinden maddi değeri 60TL gibi küçük rakamlarda bulunan bilişim suçları neticesinde 32 yıl hapis cezası ve 22 bin TL para cezasına çarptırılmıştır.

Savcılıktan yapılan araştırmada, maddi miktar fark etmeksizin herhangi bir dolandırılma durumu ile karşı karşıya gelindiğinde , elinizdeki kanıt niteliğindeki belgeler ile mutlaka savcılığa başvurulması gerektiği bildirildi.

Yorumlar


Sen de Yorumla!