İnsanları Taklit Eden Robot!

Bilim 29 May 2016 984 Okunma robot
>

 

Robitik teknoloji kapsamında çalışmalar başlatan Disney Research yaptığı robotu insanları taklit edebiliyor. Çok yakın zamanda sokaklarda hatta evlerimizde Disney Research’ün robotlarını görebilmemiz mümkün.

1923 yılından bugüne oyuncak, çizgi film, sinema ve eğlence gibi sektörlerde çalışmalar gösteren The Walt Disney Company farklı bir sektöre girmeyi planlıyor.

Robotik teknolojileri ilgi odağında olan Disney Company yaptığı çalışmaları genişletmeyi ve robotik teknoloji sektöründe de öncü olmayı hedefliyor.

Hareketlerini İnsanlarla Beraber Yapıyor!

Disney tarafından üretilen robotlar, yaşamlarının insanlarla kurduğu iletişimler sayesinde sürdürebiliyorlar. İlk hedefi çocuk kullanıcılara bir oyun arkadaşı olarak hizmet eden robotlar, çocukların hareketlerini eş zamanlı olarak birebir biçimde taklit edebiliyorlar. Hidrostatik şanzımanın bir ürünü olarak ortaya çıkan robotlar ortak hava dolu çizgi oluşturma sistemine preload adı veriliyor.

Bunların yanı sıra 2 adet stereo hoparlör ve kamera bulunduran robotlar üzerinde bulunan ekran vasıtasıyla canlı video akışını desteklemektedir.

Tüm bunların yanı sıra insanların ve çocukların el ve vücut hareketlerini taklit edebilen bir robot ortaya çıktı. Ayrıca insan müdahalesi ile manuel olarak kontrol edebilme imkanı da sunan Disney robotları  hakkında seri üretime geçilip geçilmeyeceği konusunda net bir bilgi maalesef yok.

Yorumlar


Sen de Yorumla!