>

İnsan Ömrünü 10 Yıl Uzatacak İlaç Bulundu!

Sinekler üzerinde yapılan deneylerde lityumun sinek ömürlerini %16 oranında arttığı ortaya çıktı.

Laboratuvar ortamınilaçda İngiliz bilim adamları tarafından yapılan deneylerde meyve sineklerine düşük miktarlarda lityum enjekte ederek sineklerin ömrünü %16 oranlarında arttığı ortaya koyuldu. Aynı oranı insanlar üzerinde düşünürsek kaba bir hesapla 10 yıl gibi bir süreye denk gelmektedir. Umut dolu olan bu gelişme için, gerekli çalışmalar yapılarak insanların sağlıklı bir biçimde daha fazla yaşamaları için gerekli ilaçların yapımında başrol oynayacak gibi duruyor.

Lityum aslında genellikle Psikiyatri’de insanların ruh hallerini tedavi etmek için kullanılıyor. Bu tedavide oldukça düşük dozlar kullanmakla beraber, yüksek dozda Lityum vücutta çok ağır yan etkiler bırakabiliyor. Lityum’un insan beynini nasıl etkilediği yönünde net bir bilgi sağlanamasa da, gerekli çalışmalara başlanmış ve sineklerde görülen başarının aynısını insanlara da aktarabileceklerini düşünüyorlar. Araştırmalarda ortaya çıkan verilerde az miktarda Lityum sineklerin ömürlerini uzattığı, yüksek miktarda verilen Lityum ise tam tersine ömürlerini kısalttığı görülmüş. Yani asıl önemli olan nokta ise Lityum’un dozajı! Araştırmaların başında olan ve araştırma yönetme işlerinden sorumlu olan Prof. Linda Partridge “sineklerde ki deneylerin başarı yüzdesinin yüksek olduğunu ve aynı yöntemi insanlar üzerinde kullanabiliriz” şeklinde açıklama yapmaktadır.

Diğer ekip arkadaşlarından olan Dr. Ivana Bjedov ise daha farklı bir ayrıntıya değinmiştir. Araştırmada ortaya çıkan verilere göre düşük miktardaki Lityum sineklerde sadece yaşam süresini arttırma değil, şeker seviyesinin de düşmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda beslenmeye bağlı olarak vücutta depolanan yağların ise oluşumunu düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!