>

 

Bu yazıcılar 3 boyutlu bir şekilde çizimi yapılmış modellerin, cisimlerin plastik ve benzeri olan maddeler ile 3 boyutlu hale getiren yazıcılardır.

Bu yazıcılar insanın hayal gücünü zorluyor. Yaratıcı tasarımlar ve fikirler gerçek modellere, prototiplere, parçalara hızlı bir şekilde dönüşüyor. Bu yeni nesil teknoloji geleceğimizi inanılmaz bir şekilde etkileyecek gibi duruyor.

Yedek parça, otomobil, uçak, bisiklet, oyuncak, ayakkabı, mimari modeller, robot, takı, heykel, aksesuar, el aletleri, sandalye, tıbbı malzeme, kimyasal madde, takma diş, tıbbı protez gibi akla gelebilecek her çeşit, her türden ürüne ek olarak insan vücuduna nakledilebilecek yapay organlar bile üretebilecek olan bu yazıcılar aslında 1980’lerden beri her geçen gün daha da geliştirilerek kullanılmaktadır.

3 boyutlu yazıcı teknolojisi özellikle son 10 yılda büyük bir hızla gelişerek sağlık alanı dâhil birçok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Birçok çeşitli malzeme yapılacak olan malzemeye göre toz, katı veya sıvı halde kullanılıyor.

Son 5-6 yıldır gelişmiş ülkelerde evlerde de kullanılan 3D yazıcılara artık ülkemizde de evden çalışan tasarımcıların, küçük çaplı işletmelerin, öğrencilerin akıllı cep telefonu ya da bir bilgisayar gibi aynı şekilde taksit ile sahip olmaları mümkündür.

Yorumlar


Sen de Yorumla!