>

1962 senesinde meydana gelen Küba Füze Krizi’nin sonrasında, Küba ile AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ilişkileri tekrar düzelmesi beklenmeyecek biçimde bozulmuştu.

Ticaret enbaşta olmak üzere hiçbir biçimde kontakt içinde olmayan 2 ülkenin arası ise son zamanda yaşananlarla düzelme sinyalleri vermişti.

Son olarak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Başkanı Barack Obama, 90 sene ardından ilk defa Küba’ya giden AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Başkanı olmuş, ilişkilerin iyice yumuşadığına işaret eden izleri açıkça belli etmişti.

İki ülke aralarında meydana gelen bu arkadaşlık bulguları karşısında Google’da kayıtsız kalmadı. Şirket, Küba’ya bedava internet ulaşımı sağlayacağını açıkladı.

Airbnb, PayPal, Google şirketlerinin pekçok yetkilisi Başkan Barack Obama’ya Küba ziyareti esnasında eşlik etmişlerdi.

Google ise Küba’da kocaman bir sıkıntı olarak betimlenen internet ile ilgili ülkeye bedava internet ulaşımı temin edecek projenin içinde bulunacağını açıkladı.

Google ile Küba’nın mahalli internet sağlayıcısı Kcho.Mor proje alanında bir işbirliğine gidecek. Bu anlamda, bir internet stüdyosu açılacak.

Küba halkı bu stüdyodan 70 Mbps’ye varan hızda interneti bedava olarak kullanacak. Stüdyo haftanın 5 bugünü, erken 7 ile gece 12 aralarında kullanımda olacak. Stüdyoya bir seferde en pek 40 birey girebilecek.
Google, uygulanması mümkün internet sansürü ile ilgili artık bir detaylı bilgi yapmadı. İnternet ağı, Küba Hükümet Telekomünikasyon Şirketi aracılığıyla yönetilecek ve bu firmanın internete bir sansür getirmesi ihtimalinin fazla yüksek meydana geldiği belirtiliyor.

Başkan Obama’ya Küba ziyaretinde eşlik eden öbür firmalar PayPal ve Airbnb’nin de ülkede çeşitli projelerin oluşumunda oyun oynayacakları belirtiliyor.

PayPal 2 ülke arasındaki ücret transferini sağlama maksadı taşırken, Airbnb Küba kullanıcılarına web sitesi açma hizmetini vermeyi planlıyor.

Android Headlines’da bulunan habere yönelik ülke üstünde Netflix’in çeşitli tasarıları meydana geldiği konuşulanlar aralarında.

Yorumlar


Sen de Yorumla!