>

Yılın en büyük teknoloji etkinliklerinden birisi olması planlanan Google I/O 2016’da neler olacak? Neler tanıtılacak? Gibi soruların cevapları makalemizde.

Google tarafından her yıl planlı olarak düzenlenen geliştiriciler konferansı Google I/O 2016 bugün San Francisco’da gerçekleştirilecek. Türkiye saatiyle 20:00’da başlayacak olan konferansı yakından takip ediyor, gelişmeleri bir sonraki yazımızda sizlere aktarıyor olacağız.

Google I/O 2016’ın bu yıl dopdolu olması planlanıyor. Yazılımsal ve donanımsal birçok gelişmenin getirileceğini düşündüğümüz Google I/O 2016’da muhtemelen Android’in yeni majör güncellemesi de duyurulacaktır. Google I/O 2016’da tanıtılması planlanan yenilikler?

Android N

Nexus telefonlar ve Android One cihazlar için beta sürüm olarak yayınlanan ve kullanıma açılan  Android N, Google tarafından geçtiğimiz günlerde lanse edilmişti. Google I/O 2016’da sürüme ait olacak ismi ve yeni gelişmeleri resmi olarak öğreneceğiz. Bir önceki sürüm olan Android L, Android Lollipop olarak adlandırılmıştı. Şimdiki sürüm Android N ise, Android Nutella ya da Android Nougat olacağını tahmin ediyoruz.

Chrome OS

Google’ın laptop ve android ile birlikte çok önemli role sahip olan Chrome OS’un Android ile birlişeceğine dair duyumlar aldık. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış saatler sonra görebileceğiz. Tahminlerimize göre eğer haber doğruysa Chrome OS hakkında yenilikler de Google I/O 2016’da duyurulacaktır.

Android Wear

Geçen yıl wi-fi ve mimik desteği geliştirilen Android Wear hareket ve ses kontrolü gibi özelliklerle beraber karşımıza gelebilir. Bununla beraber Android Wear üzerinde çalışan yeni modeller görebilmemiz de mümkün. 2015 yılında İOS desteği ile gelen Android Wear şimdilerde ise Windows Phone desteği ile gelebileceğini düşünmekteyiz. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Android Auto

Geçtiğimiz yıllardaki gibi bu yılda Android Auto desteği sunan yeni otomobil modellerinin duyurulması diğer beklentiler arasında yerini almış durumda. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından alınmış olan Waze’nin de bu sisteme entegre edilmesi bekleniyor.

Sanal Gerçeklik

Google’ın üstün özelliklere sahip bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiği bilinmekte. Google I/O 2016’da iddialara göre şirket konsol, PC ya da akıllı telefona ihtiyaç duymayan bir teknoloji ile karşımıza gelebilecek.

Otonom Araçlar

Otonom araçlar konusunda yıllardır çalışmaları bulunan dev şirket, sürücüsüz otomobil sektörüne dair yaptığı çalışmaları gün ışığına çıkaracak gibi duruyor.

Project Ara

ABD’da satışa çıkacağı söylenen akıllı telefonu ile ilgili detaylı bir bilgi beklenmekte.

Project Fİ

Şuan sadece Nexus telefonlarda kullanılabilen Project Fİ’nin Google I/O 2016 ile birlikte yeni modeller ile birlikte gelebilmesi de muhtemel duruyor.

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!