Google Daydream VR Tanıtıldı

Donanım 27 May 2016 867 Okunma daydream
>

Yılın en önemli teknolojik etkinliklerinden birisi olarak görülen Google I/O 2016 geliştiriciler konferansında duyurulan Google Daydream VR sanal gerçeklik platformuna ait detaylı bilgiler ve tüm merak edilenler makalemizde.

Google I/O 2016’ın en çok merak edilenlerinden olan sanal gerçeklik gözlüğü Daydream ismi ile Google tarafından resmen duyuruldu.

Google Daydream!

Google Cardboard ile kıyasladığımızda daha gelişmiş bir seviyede sanal gerçeklik sunabilecek olan Google Daydream, Google’ın son Android sürümü içersinde yer alan VR Modu sayesinde yeni bir deneyim sunacak.

Her telefon ile uyumlu halde çalışabilen Google Cardboard ‘un aksine Daydream oldukça az sayıda telefonda çalışabilecektir. Android N sonrası birçok telefon ile çalışabilecek olan Google Daydream’in bu denli seçici olmasının sebebi üzerinde bulunduğu özel sensörler ve ekranıdır.

VR Modu ile birlikte uygulamanın kullanılması için karşımıza birçok arayüz ile birlikte gelen Google Daydream Street View, YouTube, Google Play Store fotoğraflar ve filmlere ek olarak Electronic Arts, Ubisoft gibi birçok oyun şirketi de Google Daydream’e özel uygumalar geliştirmiş.

Google Daydream’i kullanmak için yeni bir telefona ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Ancak bunun ile birlikte Google’ın bugün Google I/O 2016 geliştiriciler konferansından duyurduğu VR setine de sahip olmanız gerekmektedir. Bu sisteme ait detaylı bir bilgi verilmezken cihazın görüntüsü standart bir sanal gerçeklik gözlüğüne yakın duruyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü diyence aklımıza gelen ilk isimlerden birisi olan Samsung’un yeni rakibi Google ile birlikte bu teknoloji alanı oldukça kızışacak gibi görünüyor.

Bu sonbaharda satışa sunulması beklenen Google Daydream, eski ürünü olan Google Cardboard’a rakip değil destek olması planlıyor. Google eski ürününün çöp olması yerine daha güçlü güncellemeler ile Google Cardboard’ı destekleyeceğini bildirdi.

Yorumlar


Sen de Yorumla!