>

 

Gear VR ile giyilebilir teknoloji sektörüne dikkat çekici bir adım atan Samsung bu sefer de yine giyilebilir bir teknoloji ürünü olan Kontakt Lens’leri piyasaya sürüyor!

Giyilebilir teknoloji ürünlerine bir yenisini daha katmayı planlayan Samsung işi bir adım daha öteye götürerek piyasaya bomba gibi düşmeyi planlıyor. Henüz sanal gerçekliğe bile alışamamışken bir adım daha öteye arttırılmış gerçekliğe doğru ilerlemekteyiz. Microsoft’un HoloLens ürününü diğer sanal gerçeklik ürünlerinden ayıran özelliğin Samsung da farkına varmış ki çok daha farklı olan bilim – kurgu filmlerinden fırlamış özellikleriyle göz kamaştıran bir ürün ile karşımıza çıkıyor.lens

Patent sahibi Samsung’a ait olan bu kontakt lens arttırılmış gerçeklik adı altında çok önemli işlere imza atacağa benziyor. Samsung aslında bu patente 2014 yılında sahip olmuştur. Ancak bu patent ile ilgili bilgiler yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştır.

Minik bir kameraya sahip olacak bu lenste bulunan sensörler sayesinde göz hareketlerimizi algılayabilecektir. Lensin en çok dikkat çeken özelliği ise Samsung Galaxy telefonlar ile uyumluluğu sayesinde telefonda kullandığımız bazı komutları tek bir göz kırpma hareketi ile kontrol edebilmemize olanak sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; tarafınıza gelen bir aramayı sadece tek bir göz hareketiniz ile cevaplayabilecek ya da gelen bir mesajınızı sadece gözünü kırparak okuyabileceksiniz. Şaşırtıcı öyle değil mi?

Bitmedi! Lensin diğer özelliklerinden de bahsedecek olursak, kişinin istediği an kameraya bağlanabilme ve fotoğraf çekebilme özelliğinin bulunması. Tabii bu bütün işlemler telefona dokunmadan yapabilecekleriniz. Dedikodulara göre Google Glass’a beklenildiği kadar ilgi göremeyince Google’da da bu lense benzer bir patentin olduğu söz konusu. Aslında Google’ın da buna benzer bir giyinebilir teknoloji ürünü sunması pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Lense ait duyumlar bu yönde olup, diğer ayrıntılar henüz paylaşılmamıştır. Ek olarak yeni giyilebilir teknoloji ürünü olan kontakt lens’in adının “Gear Blink” olması bekleniyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!