Gelecekte WiFi Olmayacak Mı?

Haberler 23 Nis 2016 457 Okunma wifi
>

WiFi bağlantısına talep ve çok büyük boyutlarda ki veri aktarımları, günümüzün teknolojisine birçok zorluk yaşatmaktadır. Mobil cihazların kullanımı her geçen yıl artmaktadır ve artmaya devam etmektedir. 2019 yılında gerçekleşebilecek bir öngörüye göre 10 milyar mobil cihaz arasında 35 kentilyon bayt veri akışı olabilir ve bu sadece mobil cihazlarda ki kullanım miktarı. Bu durumun bir de geleneksel olan bir tarafı var: bilgisayar, ağ bağlantılı internet nesneleri ve büyük veri sunucularının kullanılmasıyla birlikte çok büyük bir internet sıkıntısı olacak.

Dünyanın elbet bir gün böyle bir problemle karşılaşacağının farkında olan bilim adamları, WiFi bağlantısından 100 kat daha hızlı bir şekilde veri transferi yapabilecek olan bir yöntem geliştirdi. Bu teknoloji için ise ihtiyacınız olan tek şey ışıkları yakmak.

LiFi diye adlandırılan bu bağlantı görülebilir ışık iletişimi (visible light communication) kategorisinde yer alıyor. Örnek verecek olursak; LED lamba çıplak gözle görülemeyecek hızda yani son teknoloji mors alfabesine benzeyen bir şekilde veri aktarımı yapmaktadır.

Bu bağlantının hızını laboratuar ortamın da deneyen bilim adamları bir saniye içinde 224 gigabit veri aktarabilmeyi başardı. Böyle bir büyüklükte ki veri 1,5 gb’lık 18 filme eşittir. Bilim adamları, ofis ortamında ise geleneksel WiFi hızının 100 katına çıkarabildi.

LED ampullerin duyduğu enerji çok azdır ve normal standartlarda olan bir Ethernet kablosuna bağlanıp güç üretebilir. Bu teknolojiyi icat eden Harald Haas akıllı ampullerin şarz kaynağı güneş olan pillerle de çalışabileceğini söylüyor. LiFi, WiFi bağlantısındaki gibi elektromanyetik bir alan oluşturmuyor. Bu yenilik, sağlık kurumları gibi hassas olan mekânlar için çok önemlidir.

LiFi bağlantısının da tabi ki dez avantajları vardır. Örneğin; gün ışığı altında ki parlak bir odada alıcılar sinyalleri ayırt edemeyecek ve sinyaller wifi bağlantısında olduğu gibi duvarlardan geçemeyecek.  Ancak bu durum üstesinden gelinemez değildir. Algoritmalar, veri erişimi ve ışıklandırma üzerinde her geçen gün daha etkili hale gelecektir.

Aslında lifi bağlantısının sinyallerinin duvarlardan geçememesi veri akışını daha güvenli kılacak, kullanıcıları veriye ulaşabilmeleri için fiziksel olarak o ortamda bulunması gerekecek.

Bunlara ek, lifi bağlantısı tren istasyonları, otobüs durakları, turist bilgilendirme noktaları, trafik ışıkları ve veri servislerinin yer aldığı her noktada kullanılabilecek.

Yorumlar


Sen de Yorumla!