>

zihin

Zihin Hırsızlığı

Şüphesiz ki hepimiz karşımızda ki insanların aklından neler geçtiğini bilmek isteriz. Bu konu her ne kadar imkânsızmış gibi gözükse de son yıllarda bazı bilim insanları makineler ile insanların zihnini okumayı sağlayacak yöntemler bulmayı başarmışlardır. Bu gelişmeler ışığında gelecek dönemlerde makinelerin ve bilimin düşünceleri okuyabilecek kapasiteye gelebileceği düşünülmektedir. Bu konu ilk okunduğunda kulağa basitmiş gibi gelse de düşünülen gelişmelerin gelecekte yaşayacak olan insanların bizler kadar özgür olamayacağının bir göstergesidir. Çünkü zihin okumadan sonra gelen adım yönlendirmedir.

Yığın Veri

Günümüzde bilimin sınırları her ne kadar zihin okumaya müsaade etmese de, bize ait verilere ulaşmada hiçbir problem yaşanmamaktadır. Özellikle pazarlama dalında olduğu gibi diğer çoğu alanda da kullanıcı profili, alışkanlıklar, tercih şartları ve ilişkiler gibi sınırsız parametre her geçen gün artmaktadır. Ancak asıl problemlerden biri de çok fazla olan veri yığınının düzgün bir biçimde yorumlanması ve analizlenmesidir. Bu yüzden çoğu uzman gelecekte insanların tercihlerinin otomatik olarak belirleneceği sistemler üzerine çalışmaktadır. Özellikle internette insanların okudukları ve arama yaptığı kelimeler optimize edilerek, okuyacağı makaleler, haberler, satın alınabilecek ürünler ve bunlar gibi günlük yaşamda gerçekleştirdiği birçok faaliyet için seçenekleri önüne çıkararak kişiyi yönlendireceği düşünülmektedir. Makineler, veriler ve algoritmalar bu şekilde bir araya geldiğinde ve günlük yaşamın içine girdiğinde kişinin özgür olarak karar verme yetisini etkileyeceği de gözle görülen bir gerçektir.

Genetik Mucizesi

Belki de bilimde ahlaki açıdan en çok tartışılan konu genetik ve uygulama alanlarıdır. Çünkü genetik üzerine yapılan çalışmalar geliştikçe gelecek dönemlerde insanların bile sipariş üstüne doğrulması için bir engel kalmayacaktır. Genetik bilimi nasıl hepsi aynı boyutta olan mısırlar, zararlı maddelere karşı dayanıklı domates vb. ürünler yetiştirilebilmesini sağlıyorsa gelecekte de istenilen boyda, istenilen kas yapısında, istenilen huyda, yetenekte, renkte insanların bebeklerin anne karnındayken genetiği ile oynanarak dünyaya gelmesine olanak verecektir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!