>

 

Fütürizm Nedir?

Fütürizm gelecek için analizler yapıp zamanla nelerin değişebileceği üzerine fikir yürüten bir akımdır. Bu akıma verilebilecek olan en iyi örneklerde bilim-kurgu filmleridir. Bu filmlerin konusu genellikle gelecekte neler olabileceği üzerinedir. Ancak bu akım sadece filmlerle sınırlı değildir. Bu konular üstünde zaman harcayan, düşünen birçok kurum ve kişiler bulunmaktadır. Bu yazımızda da gelecekte hayatımıza girebilecek olan önemli tahminler üzerine konuşacağız.

Hacimsiz Zekâ

Teknoloji ilerledikçe ilk zamanlarda bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarların hacimleri neredeyse cebimize girebilecek kadar küçüldü. Bilgisayar üzerine çalışan firmalar her geçen gün daha az hacme sahip ancak daha çok iş yapabilecek bilgisayarların üretimi için araştırma-geliştirme yapmaktadır. Bu nedenle fütürist Brian David Johnson gelecek yıllarda bilgisayarların neredeyse hacimsiz olacak kadar küçüleceğini düşünmektedir. Geçmişte bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarların gelecekte gözle görülmeyecek kadar küçük mikroçipler şeklinde olabilecek gibi görünüyor.

Uzaya Yolculuklar ve Uzay Hakkrobotlarında Daha Fazla Bilgi

  1. yüzyılın başlarında artarak gelişen uzay araştırmaları maliyeti çok fazla olduğu için dönem dönem durdurulmuştur. Ancak 2012 de ağustos ayında marsa gönderilen kaşif robotun, 2017’ de zamanın en güçlü roketinin ve hemen sonrasında 4 astronotun uzaya gönderilecek olması, uzay araştırmalarına büyük bir hız verecektir. İçinde yaşadığımız 21’inci yüzyıl her ne kadar ekonomik açıdan sorunlar yaşasa da çok fazla firma ticari olarak sıradan insanlar için uzay turu düşüncesini geliştirmekte ve bununla alakalı birkaç örnek bulunmaktadır. Gelecekte uzay turlarının çok daha fazla olacağı düşünülse de o dönem için bile çok fazla pahalı olabileceğini düşünmek sanırım çok da yanlış bir düşünce olmayacaktır.

Yorumlar


Sen de Yorumla!