>

Back To The Feature filmi ile hayatlarımıza giren ve o zamandan beri hayallerimizi süsleyen uçan kaykay nihayet gerçek oldu.  Hem de piyasa da 1.500 liraya uçan kaykay adında satılan bildiğimiz tekerlekli kaykaylardan değil. Çünkü bu kaykay uçabiliyor. Ancak bu 80’li yıllardan bu yana hayallerimizi süsleyen bu uçan kaykayın fiyatı 20,000 dolar civarında. Ve bu uçan kaykay maalesef saatlerce havada kalamıyor. Kaykay da bulunan 36 adet fan yalnızca 6 dakika boyunca havada kalabilecek gücü üretebiliyor. Ama medyanın dikkatini çekmeyi başaran ve uçamayan kaykaylardan da daha iyi olduğu belli bir gerçek.

2004 yılında 26 ekibin yarıştığı bir yarışmada Ansari X Ödülü’nü alarak ayrılan Arca Space Şirketi dünya genelinde o kadar da ünlü değildir. Ancak firma geliştirdikleri ArcaBoard’un tanıtım videosunu YouTube kanallarına yükledikleri andan itibaren bu durumun değişeceği sinyallerini verdi.

Yerçekimini ya da fizik kurallarını yanıltmak gibi bir amacı olmayan bu kaykay, zekice geliştirilmiş bir bilim ürünüdür. ArcaBoard’un yüzeyi bildiğimiz diğer kaykaylardan daha geniştir. Yerden hemen hemen bir karış yukarıda durabilen bu cihazda bulunan 36 adet elektrik motoru 272 beygir gücünde itiş gücü üretebiliyor.

ArcaBoard’u kullanmak bildiğimiz diğer kaykayları kullanmaktan çok daha zor olcaktır ama firma gelen ön siparişleri geri çevirmiyor. Kaykayın dağıtımına gelecek nisan ayında başlanacağı söyleniyor, ön siparişte ise 19,900 dolara satılmıştır.

ArcaBoard’un 6 dakikalık bir uçuş süresinin sonunda cihazın yaklaşık 6 saat boyunca şarzda kalması gerekiyor. Eğer 6 dakika uçup 6 saat şarz süresi beklemek istemiyorsanız ArcaBoard’un şarz dolma süresini 35 dakikaya düşüren bir aparat geliştirmişler. Ancak bu aparatın fiyatı ise 4,500 dolardır.

 

 

 

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!