Fısıldayan Parmaklar

Donanım 26 May 2016 904 Okunma fisilti
>

Ishin-Den-Shin isimli teknoloji ile ses kaydı alabilmek için sıradan bir mikrofon kullanılıyor. Cihaz kayıt altına alınan bu sesi mikrofonu tutan kişinin vücudundan ileterek duyulmayan bir sinyal oluşturuyor. Oluşan bu ses sinyali fiziksel bir dokunuş ile insandan insana aktarılabiliyor.

Mikrofona bağlanan bu ses kayıt cihazı, kullanan kişinin cildinin etrafında elektrostatik bir alan oluşturuyor.  Disney’in Araştırma Birimi web sitelerinde bu durumu şu şekilde açıklıyor: ‘’ başka bir kişinin kulağına dokunulduğunda, oluşan bu elektrostatik alan çok ufak çapta titreşimlere neden oluyor.  Böylece kulak ve parmak hoparlör oluşturuyor ve oluşan ses sinyalleri dokunan kişi için duyulabilir oluyor. ‘’

Bu cihaz ile yapılan ses kaydını sadece dokunan kişi duyabiliyor.  Ses dalgalarını iletebilmek için insan vücudunun kullanıldığı araştırmalarda ve çalışmalarda son dönemde ciddi bir artış oldu.  Kafatası ve iç kulaklarda ki kemiklerin kullanıldığı ses iletim teknolojisi en son Google’ın geliştirdiği bazı özel kulaklıklarda ve gözlüklerde kullanıldı.

Ses Mühendisi Profesör Traver Cox ‘’ insan vücudu iletkendir. Elbette sinyalleri de bu şekilde iletmek mümkündür. Ancak geliştirilen bu teknolojiyle neler yapabileceklerini henüz anlayamıyorum’’ dedi.

Yorumlar


Sen de Yorumla!