>

Supercell isimli bir firma tarafından geliştirilen Clash Of Clans Finlandiya’nın vergi gelirlerini %20 oranında arttırmayı başardı!

Piyasaya sürüldüğü günden bu güne kadar birçok ilke imza atan Clash of Clash indirme sayıları, toplam ciro gibi birçok alanda birinci sırayı hiçbir rakibine kaptırmamıştır. Ülkemizde de oldukça yüksek bir kullanıcı potansiyeline sahip olan oyun geçtiğimiz günlerde aldığımız haber ile bir oyundan çok daha fazlası olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Supercell Finlandiya merkezli bir mobil oyun geliştiricisidir. 5.5 Milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en küçük ülkelerinden diyebileceğimiz Finlandiya vergi gelirlerinin %20’lik bir kısmını Clash of Clans’dan elde ediyormuş. Haberleri yeni ortaya çıkan bu durum aslında uzun süredir bu şekildeymiş.

Şirket kurucuları 2013 yılında şirketin hisselerini Japon bir banka olan SoftBank’a satmıştır. Bu ticaretten kişi başı 54 Milyon dolar para kazanan iki ortak Supercell’in devlete ödemesi gereken vergiyi en yüksek orandan ödeyeceklerine dair bir karar vermişler. Şirket sahiplerinin bu denli bir karar vermesinin sonucunda Finlandiya’nın da vergi gelir oranlarında %20’lık bir artış olmuştur. Bir ülke için çok yüksek diyebileceğimiz %20’lık vergi oranı ciddi miktarlarda gelir elde ettiklerinin de bir başka kanıtı olduğunu söyleyebiliriz.

Supercell’in geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına sunduğu Clash of Royal ise yine aynı türden bir oyun. Clash of Royal’ın ise bu denli başarılı olup olmayacağı merak konusu. Birçok Clash of Clans oyuncu ile yapılan röportajlar sonucu Clash of Royal’ın başarısız olma ihtimali ise yok gibi bir şey. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!