>

Facebook düzenlediği geliştiriciler toplantısında Facebook Messenger ile entegre çalışan sohbet botlarını duyurdu.

Yapay zekanın geçen her dakika daha da geliştirildiği 2016 yılında, bu sefer de yapay zeka ile adından söz ettirecek gibi duran yeni proje; Facebook sohbet botları! Facebook F8 geliştiriciler toplantısında duyurduğu facebook sohbet botları hakkında biraz bahsetmek gerekirse; Facebook sohbet botları insanlarla iletişim halinde olarak günlük hayattaki bazı işlerimizi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bu botlar sayesinde yemek siparişi verebilir, hava durumunu öğrenebilir hatta güncel haberlere hızlıca göz atabilirsiniz. Karşınızda herhangi bir müşteri temsilcisi olmadan yapay zeka sayesinde tüm isteklerinizi karşılaması beklenen Facebook sohbet botları eğer başarılı olursa günlük hayatta çok fazla işe yarayacak gibi duruyor.

Bugünden itibaren tüm Facebook kullanıcılarına sunulacak olan bu özelliğin ilk başta global dil olan İngilizce olarak hizmet vermesi planlanıyor. Haberler, hava durumu gibi özellikler hemen kullanabilecekken, yemek siparişi vermek gibi özellikleri ise şuan geliştirilme aşamasında ve hatasız bir hal aldığında kullanıcılarla buluşturulacak. Hava durumu ve güncel haberler kadar basit olmayan bu sipariş sistemi diğerlerine göre biraz daha yavaş ilerleyecek gibi duruyor.

Ayrıca her firmanın kendine özel bot yapabileceği de duyuruldu. Bu sebeple yakın zamanda geliştirici paketleri yayınlanarak Facebook her firmanın da kendine ait botunu yaratabilmesine imkan sağlayacak.

2016’ın en merak edilen konularından birisi olan Facebook Sohbet Botlarının yakın zamanda aktif olarak Türkçe’ye geleceğini düşünmekteyiz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!