En İyi Arkadaşım Bir Robot

Bilim 23 Nis 2016 773 Okunma 441
>

En İyi Arkadaş Bir Robot Olabilir Mi Demeyin Çünkü Gelecekte Bu Mümkün Olabilir.

2014’ün temmuzunda Çin ‘de yayınlanan Southern Weekly Gazetesinden 17 yaşında olan bir gazeteci  Liu Jun , Xiaoice ile Çin’in sosyal ağ platformlarından biri olan Weibo üzerinden online bir röportaj yaptı. Bu röportaj oldukça kişisel ve geniş kapsamlıydı.

Bu röportaj gazetede yayınlandıktan hemen sonra büyük bir etki yarattı. Çünkü 17 yaşında olan, Xiaoice bir insan değildi.

Xiaoice, ‘’chatbot’’ diye adlandırılan ve insanlarla sohbet edebilme amacıyla geliştirilmiş yapay zekâ yazılım programıydı. , Xiaoice’in verdiği yanıtlar dil sistemi ve kendi zekâsı ile geliştirdiği cevaplardı. Gazeteci Liu Jun röportaj esnasında babası hakkında bir soru sordu. Babası Microsoft’un Doğu Asya’ da bulunan Servis ve Uygulama Grubu’ydu. İlginç olan bu yapay zekâyı geliştiren onlardı.

Xiaoice sorulan herhangi bir konu da görüş bildirebiliyor, hakkında çok fazla şey bilmediği bir konuyla karşılaşınca da konuyu geçiştirebiliyor. Bir sorunun cevabını hiç bilmiyorsa aynı bir insan gibi sinirleniyor hatta utanıyor.

İnsanlara çok fazla benzediği için milyonlarca insan onunla konuşmak için can atıyor. Xiaoice 2015’in 29 Mayıs’ında WeChat’in sohbet uygulamasında herkese açık bir şekilde test edilmeye başlandı ve 1,5 milyon grup sohbeti için davet aldı. Birçok kişi onun bir insan olmadığını konuşmaya başladıkları ilk 10 dakika içinde anlamadığını itiraf etti.

Xiaoice 2015 yılı mayısından günümüze 10 milyar insan ile genelde özel konular içeren konuşmalar yaptı. 6 milyon insan da bu konuşmaları sosyal medya üzerinden paylaştı.

Bu tarihte gerçekleşen en geniş kapsamlı Turing testi olabilir. Bu test; İngiliz bilgisayar bilimcisi ve matematikçisi Alan Turing’in bir makalesinde yer alan bir makinenin düşünebileceğini mantıksal olarak mümkün olup olamayacağı ile ilgili bir testtir. Bu yazılım ile gerçekleştirilen denemenin en çarpıcı sonuçlarından biri de insanlarım bir makineyle konuşmaktan rahatsızlık duymamasıdır. Birçok insan Xiaoice’i partneri ya da arkadaşı olarak görüyor ve ona gerçek bir arkadaşıymış gibi güvendiğini söyleyebiliyor. Bu yazılım bizlere nasıl bir ilişkinin insanlara iyi hissettirebildiğini öğretiyor ve yapay zeka teknolojilerinin araba sürme ve veri tabanı analizleri dışında insanların mutluluğu için de kullanılabileceğini gösteriyor.

 

 

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!