>

Bir yıldız öldükten sonra enerjisi bitip Süpernova olduğunda ortaya çıkan devasa patlama ilk defa gök bilimciler tarafından görüntülendi. Yıldızların oluşumu, ölümü ve Süpernova patlaması ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Gök bilimcilerin şok patlaması yada enerji patlaması diye adlandırdıkları bir yıldızın ölümüyle ortaya çıkan Süpernova ilk defa görüntülendi. Süpernova parlaklığı, Güneş’in parlaklığının yüz milyon katına kadar çıkabilmektedir.

Kırmızı dev basitçe benzini bittiğinde ve kendini kontrol edemeyecek dereceye geldiğinde yer çekimi onun çekirdeğinin parçalanmasına yol açar. Bu da Tip 2 Süpernova oluşturur ve yıldız patlamayla birlikte ölür. Bu aşamanın tam parlaklığına ulaşması haftalar sürebilir. Genelde kısa bir ışık çevrelemesi olarak başlayan işlem çöken çekirdeğin yüzeye ulaşması ile birlikte şok dalgalarına dönüşür.

Hindistan’da bulunan Notre Dame Üniversitesi Kepler uzay teleskopunun yakaladığı görselleri inceliyor. 50 trilyon yıldızın bu süreçte işlendiğini söylemek lazım. Bu sırada KSN 2011d adlı yıldızın şok patlamasına denk geliniyor ve 20 dakika süren bu süreç yakalanıyor. Patlama ile ilgili Nasa‘nın yayınladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yıldızlar Nasıl Oluşur?

Hidrojen, helyum ve bir takım iyonize gazlardan oluşan bulut yapısı geniş alanlara yayılır ve buna Nebula denir. Yıldızlar ise bu Nebula bulutlarının arasında gaz kütlelerinin çekimsel etkilerinin çökmesiyle doğar.

Bu çökme, yani birleşme, galaksideki şok dalgalarını bir araya getirir ve birbirlerine daha da yaklaşırlar.

Milyonlarca yıl da sürebilen bu işlemin sonucunda bulut kümesi iyice ısınır ve yoğunluk artar. Böylece gaz ve toz bulutundan yeni bir yıldız doğar.

Yıldızlar Nasıl Ölür?

Genelde bir yıldızın hidrojeni tükenmeye başladığında çekirdeği saran ince katman içinde hidrojen yanması olur. Gittikçe azalan hidrojen yıldızın yoğunluğunu artırır. Kütle çekim kuvveti yıldızın gaz basıncından üstün gelince, parçalanma başlar ve yanma süreci hızlanır.

Basıncın artması ile birlikte yıldızın dış katmanında yüksek bir genleşme olur ve yıldız böylece kırmızı dev’e dönüşür.

Kırmızı süper dev ise daha sonra şok patlamasıyla Süpernova halini alır. Yıldızın ölümünün sonuçları arasında Beyaz Cüce, Nötron Yıldızı ve Kara Delik vardır.

Dünya da çok uzun zaman önce bir Süpernova patlaması sonucunda oluşmuştur.

Yorumlar


Sen de Yorumla!