>

Günümüzde internette gördüğümüz her şeye inanmak gibi bir alışkanlığımız mevcut. Bunun yanında internet aleminde her ne kadar doğru bilgiler olsa da bazen “troll” diye bahsettiğimiz yalan haberlerle dolu olduğunu da görebiliriz. Buna örnek olarak Yeşil Ay muhabbetini gösterebiliriz. Bu troll olarak adlandırabileceğimiz habere göre Ay 20 Nisan tarihinden yaklaşık 2 saat kadar yeşil bir renge bürünecek. Bu yalan habere yani Ay’ın yeşil olmasına sebep olarak gösterilen şey ise, yüzyılda bir meydana gelen gezegenlerin bir hizaya girmesi olarak nitelendirilmişti. Bunun yanında aynı durumun yaklaşık 400 yıl önce de meydana geldiği öne sürülmüştü.

Tüm muhabbetlerin yalan çıkması ise bazı insanlar tarafından hayal kırıklığı olmuştu. İlginç bir durum olabileceğini de söylemeden edemeyeceğiz. Daha önce Mars hakkında da buna benzer bir haber çıkmıştı. Bu habere göre de Mars Dünya’ya olduğundan fazla yaklaşarak Ay kadar yakın görüneceği üzerineydi. Bu haber de yalan haberlerden birisiydi.

Ay’ın yeşile bürünme haberinin nereden esinlenerek yapıldığını merak ediyorsanız; bahsi geçen olayın 20 Nisan’da olacağı üzerine haberler çıktığını söylemiştik. 20 Nisan ülkemizde Dünya Ot Günü olarak tabir edilebilen bir tarih olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Ot ve yeşil? Gayet uyumlu bir ikili olan bu sebep işte yalan haberlerin sebebi ve planlanmış bir troll haber olduğunu ortaya çıkarıyor.

Sizde Ay yeşil olacak şeklinde sosyal medya ve benzeri mecralarda bazı haberler gördüyseniz inanıp heveslenmemekte fayda var.

Yorumlar


Sen de Yorumla!