>

Teknoloji dünyasının önde gelen firmalardan Asus, NVIDIA‘nın GTX 950 yongasının güç tüketim seviyesini düşürdü. Asus’un yeni ekran kartının tüm detayları haberimizde.

Asus sessiz sedasız yeni ekran kartını piyasaya sürdü. NVIDIA’nın GTX 950 grafik yongasını kullanan Asus, bu ekran kartında güç tüketimi konusunda çok kullanışlı bir özellik sunuyor, o da ekran kartının gücünün sadece PCI Express yoluyla karşılanacak olması. Yani ekran kartına PSU’dan kablo takmanıza gerek yok. Bu da hem kablo yönetimi hem de kullanım kolaylığı açısından çok iyi bir özellik.

Aynı Performans Düşük Tüketim

Daha düşük TDP değeri sunan Asus GTX950-2G modeli, buna rağmen bir GeForce GTX 950’den beklenebilecek her şeyi yerine getiriyor. 6 pin PCIe güç kablosu gerektirmediği için temel bilgisayarlarda da yükseltme amaçlı rahatlıkla kullanılabilecek olan Asus’un yeni kartı, GTX 950 ile aynı hız değerlerini sunabiliyor.

Bu 75 Watt’lık ekran kartı, piyasa için gerçekten çok önemli. Özellikle temel seviyedeki bilgisayarlarını geliştirmek isteyenler yeni bir PSU almadan dahi bunu gerçekleştirebilecekler. NVIDIA, yıllar önce Maxwell mimarisini tasarladığında, üzerinde en çok durduğu konu güç tüketimi olmuştu. Bunun sonucunda da Maxwell mimarisiyle piyasaya sürülen ilk yonga olan GM107, en güçlü sistemlerde dahi 60W değerini geçmemişti (örn: GTX 750 Ti). Söz konusu yonga bu sayede dizüstü bilgisayarlarda üreticiler tarafından rahatlıkla ve sıklıkla tercih edildi. Ayrıca çoğu GTX 750 Ti modeli fazladan güç kablosuna ihtiyaç duymuyordu, çünkü anakartların PCIe x16 slotu 75W değerine kadar güç sağlayabiliyordu.

GeForce GTX 950 ekran kartı, normalde 120W’lık bir TDP değerine sahip ve bu yüzden ek bir güç kablosu gerektiriyordu. Asus, TDP değerini 75W seviyesine düşürerek NVIDIA’nın bu ekran kartını kullanmak isteyenleri kablo fazlalığından kurtardı ve sistemlerini yükseltmek isteyen temel bilgisayar kullanıcılarına da çok iyi bir seçenek sunmuş oldu.

Asus GTX 950-2G Özellikleri

– 2 GB GDDR5 hafıza kapasitesi (Fabrika çıkışı 6,6 Gbps saat hızında)
Alüminyum ısı borusu ile çift slot fan soğutma sistemi
– 1 adet DVI bağlantısı
– 1 adet HDMI 2.0 portu
– 1 adet DisplayPort çıkışı
– 128 bit GGDR5 hafıza arayüzü
-1051 MHz saat hızı (OC moduyla 1128 MHz değerine kadar çıkabilir)

Anandtech’in haberine göre bu ekran kartı şu anda Asus’un sitesinde listelenmiş olsa da, herhangi bir yerde satışa sunulmuş değil. Mini-GTX 950 2G modelini de listelemiş olan Asus, bu modeli de mini-ITX formunda üretiyor. Yine abisi gibi 75W değerine kadar güç tüketiyor ve fazladan güç kablosuna ihtiyaç duymuyor. Asus GTX 950 2G modelinin yurt dışında 159 dolar civarı fiyat etiketiyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!