>

 

Son zamanlarda kulaklarımızın duymaya aşina olduğu artırılmış gerçeklik artık araçlarımıza da geliyor. Continental markası altında üretim yapan Elektrobit otomobilin ön camına entegre ettiği artırılmış gerçeklik özelliğini resmen duyurdu!

Yeni modelleriotonde tüketiciyi cezbetme arayışında olan otomobil markaları, başka Toyoto ve Ford olmak üzere araçlarını teknolojik ekipmanlarla donatmaya başladı. Bu donanımlar sadece teknolojiye ayak uydurma amaçlı ve pazarlama stratejisi gibi görünse de asıl amaç sürücü ve diğer yolcuların güvenliği olduğunu göz ardı etmemek gereklidir. Ama teknolojiye doymayan biz tüketiciler için de bu özellikler ne kadar yeterli orası biraz bilinmezler arasında.

İsteklerimizin tam olarak ne olduğunu bilen üretici firmalar yeni çözümler üretmek için sürekli bir çaba sarf ettiğini görmekteyiz. Hatta büyük pazara sahip otomobil üreticileri, sadece teknoloji odaklı alt şirketlerini kurmaya başladılar.

Bu ve benzer sebeplerden dolayı sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ürünleri günümüz otomobillerinde de görünmeye başladı. İlk olarak BMW ve Toyota’nın kullandığı sistem sayesinde ön cama entegre edilen bir modül sayesinde, sürücülere çeşitli bilgiler verilebilmekte. Alman devi Continental da bu bağlamda bir adım attı ve aynı sistemi kullanmaya başladı. Bu sistemlerin doğru çalışabilmesi için çeşitli GPS ve benzer teknolojiler kullanılıyor. Yaklaşık 60FPS akıcılıkta görüntü sağlayacak bu sistemin en büyük yardımcısı GPS sistemleri olacaktır.

Bu yeni artırılmış gerçeklik ilk olarak lüks otomobillere entegre edilecektir. Ancak bu teknolojik sistemin gelişmesi ve piyasada yayılma hızına bağlı olaraktan yakın zamanda orta segment araçlarda da görebilmemiz mümkün.

Yorumlar


Sen de Yorumla!