>

Japon hükümeti kredi kartı veya peşin para yerine parmak izi kullanabilmek için yeni bir sistem üstüne çalışmaya başladı. 2016 yazında uygulamaya girmesi düşünülen bu sistem de yabancı ziyaretçiler satın alma ve kimliklerini bildirmek için sadece parmak izleri yeterli olacak. Eğer sistem başarılı olursa daha çok bölge de kullanılmaya başlanacak.

Süreç ziyaretçilerin havaalanlarında ki kayıt işlemleri ile başlayacak. Daha sonra sistem üzerinde kayıtlı olan bilgiler sayesinde gezileri sırasında güven içinde harcama yapabilecekler. Japon hükümetinin bunu denemesinin nedenlerinden biri de, ilerde oluşabilecek sorunları şimdiden görüp uygun çözümler üretebilmektir. Deney kapsamında ki yerler içinde ise restoran, otel, hediyelik eşya dükkânları ve benzeri turizm içerikli 300 tane mekân seçilmiştir.

Bu uygulama 2020’de Tokyo’da yapılacak olan Yaz Olimpiyat Oyunlarına hazırlığın bir parçasıdır. Turistler de kredi kartı ve para taşımalarından kaynaklanan tedirginliğin giderilmesi amaçlanıyor.

2015 yılında Nagazaki şehrinde ki Huis Ten Bosch isimli bir eğlence parkında benzeri bir sistem denenmiş ve başarılı olduğu düzgün çalıştığı belirlenmişti. Özellikle belli bir yaşın altında ki çocuk müşteriler de parmak izi okuma teknolojisi hem müşteriler hem de firma sahipleri için büyük bir kolaylık sağladığı ifade edilmiş.

Japon hükümeti ilerleyen günlerde ise kendi vatandaşları için ATM’lerden parmak izi ile para çekilmesine olanak sağlayacak bir sistem devreye sokacağı haberini verdi. Bu yöntem ile kredi kartı hırsızlıklarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!