Artık Düşünceler Okunabiliyor

Bilim 23 Nis 2016 442 Okunma 222222
>

Yıllar ilerledikçe artık bilim kurgunun kurgu olduğu alandan yavaş yavaş çıkmaktayız. Standford ve Washington Üniversiteleri beyin sistemlerini çözebilecek bir elektrot sistemi geliştirdiğini açıkladı.

Bir bilim dergisinde yayınlanan bir makalede, bilim adamları geliştirmiş oldukları bu elektrot sistemi hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Epilepsi hastalığına sahip olan insanların beyinlerine yerleştirilen elektrotlar ile geçirilen krizlerine neden olan bölgenin odak noktası belirlenmeye çalışıldı.

Bu deneyde görev alan ekip, testler sırasında elektrotların sayesinde bulunan verileri analiz eden bir algoritma geliştirmeyi başardı. Bu algoritma insanların görsel algılarını ölçmek amacıyla kullanıldı.

Hastalara, evlerin içi, farklı simalar, karanlık olan bir ekranın görüntüleri hızlı ve zincirleme bir şekilde gösterildi. Algoritma hastaların nelere baktıklarını %96 oranında şaşılacak bir biçimde belirleyebildi.

En etkileyici olan ise, algoritmanın veriyi 20 milisaniyede (yaklaşık olarak doğal algılama sırasında) çözümlemiş olmasıdır.

Artık insan beynine yerleştirilebilen bu elektrotların sayesinde öğrenilen olumlu sonuçlar parmaklarda ki ya da eldeki hareket ve hissetme kabiliyetini kaybetmiş kişiler için de araştırmalar yapılmasına imkân sunabilir.

Teorik olarak düşünüldüğünde bu tür elektrot implantasyonlarının hareket yetisini kaybetmiş insanların beyinlerinde bulunan hasarlı bölgeyi mutlak olan bir kesinlikle bulup onları eski işlevlerini geri kazandırabilir, ruhsal sorunlarla ilgili nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılabilirler.

Daha uzak bir gelecek içinde ise bu implantların sayısı tahmin edilemeyecek kadar çok sayısız, nörolojik bilim temelindeki araştırmalarda kullanılabilir.

Belki de bir gün bilim-kurgu denilen şey tamamen kurgu olmaktan çıkacak kim bilir belki de başkalarının düşüncelerini okuyabileceğiz.

 

 

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!