ARTIK BEYİN SİLİNEBİLİYOR!

Bilim 14 Nis 2016 240 Okunma beyin
>

 

Bilim adamları insan hafızasından istenmeyen hatıraların değiştirmenin ya da silmenin yolunu buldular. Fikir her ne kadar bilim kurgu gibi gelse de bu hafta ABD’de yayınlanan PBS belgeselinde bilim adamlarının bu işlemi başarmak için farklı yöntemler buldukları iddia ediliyordu.

PBS’nin NOVA belgesel kolundan Memory Hackers’da insan hafızasına yönelik araştırmalar ve hafızanın insanlığın faydası adına nasıl değiştirilebileceğinden bahsediliyor.

Belgeselde bahsedilen kişilerden biri 12 yaşındaki St. Louis’li Jack Hausler. 8 yaşından beri yaşadığı her şeyi hemen hemen hatırlayabiliyor. Jake ‘e Superior Autobiographical Memory(HSAM, son derece üstün otobiyografik hafıza) teşhisi koyulmuştur ve bu durum geçmişinde ki olayların önemini ayırt etmesini zorlaştırmaktadır.

Andre Fentobeyinn adında ki bir sinir bilimci’’un

Belgeselde bulunan diğer röportajlardan biri de Julia Shaw’da bulunmakta. Shaw, insan hafızasına gerçek olmayan bir anı yerleştirebilen bir sistem geliştirerek, insanları gerçekleşmemiş suçları işlediklerine inandırmayı başarmıştır.

Ayrıca filmin yapımcıları, Klinik Psikolog Merel Kindt ile geçen konuşmalarında Kindt’’keşfettiğim ilaç sayesin de daha önce yaşanmış olan bazı anıların kötü etkilerinden kurtulunabiliyor. Daha önce örümcek korkusu olan bir hastamı iyileştirmeyi başardım’’ demiştir.

Birkaç sene önce büyük ilgi çeken başrolünde Jim Carrey ve Kate Winslet ‘in Sil Baştan filminde tam da bu konudan bahsediliyordu.

Yorumlar


Sen de Yorumla!