>

Apple’den Klavyesiz Macbook Üretimi!

Yenilik diyince birbiri ile yarışan yüzlerce hatta binlerce firma arasında akla ilk gelenlerden olmayı başaran Apple, yeniden bir yenilik ile karşımızda. Yeni Macbook’larda Klavye Olmayacak!

Apple sevenleri ve sevmeyenleri ile günümüzün ilginç ve bir o kadar da yenilikçi firma kişiliğinden ödün vermemekte. Yine boş durmayan Apple yeni bir yenilik ile karşımızda! Apple geçtiğimiz günlerde aldığı patent ile ileride üreteceği Macbook’larda klavyeden vazgeçiyor! Fiziksel klavye yerine dokunmatik, dahili bir klavye kullanmayı planlayan Dünya devi firma, bu sayede kişisel bilgisayarları da tamamen kişiselleştirmek adına bir adım daha atmış olacak. Bunun yanı sıra tamamen özelleştirilebilir bir hale gelen klavye sayesinde, kullanıcı dilediği özellikleri klavyesine uyarlayabilecek.

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz üzere, bu patenti alan Apple normal fiziksel tuşları seven kullanıcıları üzecek olsa da özelleştirme konusunda Dünya’da ilk yaratacakapple klavyesiz bir proje ile karşımızda. Klavye bölümü üst tarafta yer alacak olan Macbook’larda toplamda 4 adet dokunmatik panel yer alacak. Alt ve orta bölümde görülen bölüm ise klasik Touchpad olarak kalacak. Sağ tarafta kalan panel ise tahmin ettiğiniz üzere numerik bölüm olarak kullanılmaya devam edecek. Sol taraftaki panelin ise hangi amaçla kullanılacağı kesin olarak belli olmamakla beraber, bazı Apple uygulamaları, oyunlar ve benzeri programlara ait özel atama yani özelleştirme bölümü veya kısayol tuşları olabileceğini düşünmekteyiz.

Biraz eleştirmek gerekirse, her ne kadar çok güzel bir yenilik olarak görünse de bazı dezavantajları olacağını düşünüyoruz. Örnek vermek gerekirse notebook kullanıcısı olarak ellerimizi sağ ve sol panelin bulunduğu yerlere koyarak klavye tuşlarını kullanmaktayız. Bu küçük dokunmalar bize bazı dezavantajlar sağlayabilir. Ama bahsettiğimiz firma Apple olunca insan şüphe duymuyor açıkçası. İlerleyen zamanlarda Apple bu patenti uyguladığında nasıl bir çözüm getireceği ise merak konusu.

Yorumlar


Sen de Yorumla!