>

apple

Günümüzün en çok konuşulan markalarından biri olan Apple, İPod mp3 çalarları ile yakaladığı ünü İPad ve İPhone ile devam ettirmiştir ve bu sene ilk defa donanım satışı olarak da Microsoft ‘u geçmiştir.  Peki Apple bu günlere nasıl geldi?, logosunun anlamı ne?, İPod ‘un adı gerçekte nereden geliyor?  v.b sorular internette sıkça sorulur. İşte bu soruların cevaplarını sizler için şöyle düzenledik;

John Appleseed kimdir?

John Appleseed ismi zaman zaman Apple tarihinde karşımıza çıkıyor ancak bugüne kadar bu isim ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Gerçekte 18.yy’da Amerika’da yaşamış Johnny Appleseed adında bir halk kahramanı vardı. Bahçıvan, öncü ve misyoner olan Appleseed elmaya olan düşkünlüğü ile biliniyordu ve Apple ile ilgili ilişkilendirilebilecek tek özelliği buydu.

Ancak Apple’ın eski CEO’su ve yatırımcısı olan Mike Markkula, Apple 2 için program yazdığı zamanlarda Appleseed olan takma ismini kullanıyordu.

Bir diğeri ise; Mac OS X Leopard işletim sistemin de TextEdit büyütüldüğü zaman görülen bir mektupta. Kate isimli birine yazılan bu mektupta yazan kişi John Appleseed olarak gözüküyor. En çok dikkat çeken gönderme ise bu ismin iPhone reklamlarında kullanılıyor olması.

İlk iPod’daki sır;

İlk çıkan iPod kullanıcılar için ufak bir sürpriz hazırlamıştı. Üzerinde ki düğmelere belirli bir kombinasyonla basıldığında Brick Breaker’a benzer basit bir tuğla kırma oyunu açılıyordu. Bu oyun Apple’ın kurucularından olan Steve Wozniak ve Steve Jobs’un atari firmasındayken üzerine beraber çalıştıkları oyundu.

Macintosh ismi gerçekten bir elmadan esinlenildi!

Genellikle Steve Jobs’ın kızı olan Apple Lisa’yla bağlantılı olduğu düşünülse de bu isim aslında bir Apple çalışanı olan Jef Raskin‘in en sevdiği elma cinsinden geliyor.

Başlangıçta bu isim proje için kullanılan bir kod adıydı. Steve Jobs projenin adını ‘’Bicyle’’ olarak değiştirmek istedi ama Raskin bu Macintosh isminin ürünleri için daha uygun ve daha akılda kalıcı olduğunu düşünüyordu.

İlk Apple logosunun üstünde Isaac Newton da vardı…

Genelde herkes Apple’ın şu an ki logosunu en eskisi olarak bilir. Oysaki Apple’ın ilk logosunda Isaac Newton bulunuyordu. (kafasına düşen elma ile yer çekimini bulmasıyla ilişkilendirilmiş)

Bu pek bilinmeyen ilk logoyu Apple’ın çok fazla bilinmeyen kurucularından Ronald Wayne tasarlamış.

Yorumlar


Sen de Yorumla!