>

Günümüzde otomobil dünyasında yapılan en büyük adımlar hepimizin bildiği gibi elektrikli otomobillerdir. Elektrikli otomobil sektörüne yerli olarak giriş yapan bir firmamız var.

Otomobil sektöründe son zamanlarda elektrikli otomobillerin gittikçe arttığı gerçeği sayesinde şimdi ilk defa bir Türk firma tarafından yapılan girişimden söz edeceğiz. Elektrikli otomobil sektörü ilk olarak Tesla Motors tarafından ortaya çıkarılmış diyebiliriz. Bu girişimin ardından dünyanın bir çok dev otomobil firması da bu sektörde yerini almak için hemen harekete geçti. Bir Türk firmasının bu dev firmalar arasında her ne kadar şansının çok düşük olduğunu düşünsekte ülkemizin bu sektördeki adımı sayesinden diğer dev firmalardan bir geri kalır yanı olmadığını söylemeden edemeyeceğiz.

Türkiye’deki elektrikli araçlar sektörünün gelişmesi ve büyümesi amacıyla 2007 yılında kurulan DMA, kurulduğu günden itibaren gerçekleştirmiş olduğu başarılar sayesinde adından bolca söz ettirebilmekte.

Bir yıl içersinde yaklaşık 1000 adet aracının üretimini sağlamış olan DMA 53kWs ve 36kWs batarya kapasitesine sahip araçları ile ön plana çıkıyor. 53kWs bataryalı aracı 415KM yol gidebilirker, 36kWs bataryaya sahip olan araçları ise 280KM yol gidebiliyor.

Basic, sports ve plus olmak üzere 3 farklı model ile üretilen DMA araçları Ankara – İstanbul arası mesafeyi kat edebilmek için sadece 15TL’ye ihtiyaç duyuyor. Araçların bu derece tasarruflu olması ise direkt olarak batarya sistemleri ile alakalı. DMA’nın başarılı olduğu bir diğer konunun ise batarya sisteminin olduğunu söyleyebiliriz Hatta Çin’in en büyük batarya üreticilerinden birisi olan China Aviation Lithium Battery şirketi ile ortaklık anlaşması yapılmış olup yerli markamız Çin’e de ihraç batarya gönderimi yapıyor.

DMA’nın Sport modelinin sahip olduğu özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Son hız 200 km/s
  • Enerji kapasitesi 53 kWs
  • 0 – 100 KM hızlanması 7.8 saniye
  • Menzil 400 KM
  • Motor Gücü 84 KW
  • Tork 260 Nm
  • Şarj süresi 1 saat 45 dakika
  • Şarj maliyeti 100 km’de 2.25TL

Ayrıca DMA Sport’ta ve diğer modellerinde bulunan 220V şarj kablosu sayesinde priz olan heryerde aracı şarj edebilmek mümkün. Gelişimleri ile adından söz ettirmeye devam edecek gibi duran DMA önümüzdeki yıllarda çok yüksek cirolar yapması beklenmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!