>

Android’in son sürümü olan Marshmallow 6.0 ile kendini güvenlik konusunda oldukça geliştirdiğini söyleyebiliriz. 2015 yılında Android kullanıcılarını nasıl korumuş? Hep beraber inceleyelim.

Android güvenlik raporu Google tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Android Güvenlik Raporu ekosistemini nasıl korumaya çalıştığını, alınan güvenlik önlemlerinin neler olduğunu ve Android ortakları ile yapılan çalışmaları konu alıyor.

Sürekli Yapılan Taramalar

Google bu raporu yayınlamasındaki amacın aslında Android kullanıcılarını birinci elden sağlanan doğru bilgilerle bilgilendirmek olduğunu duyurdu. Ortaya çıkan verileri Android kullanıcılarının takip etmesinin kendi güvenlikleri açısından iyi olacağına kanaat getiren Google, geçen yıl yaptığı makine öğrenme teknoloji zararlı davranış konusunda oldukça geliştirdiğini de ifade ediyor.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre;

  • Chrome ile entegre çalışan Safe Browsing özelliği sayesinde internette dolaşan milyonlarca kullanıcının zararlı yazılımlardan korunduğu
  • Günde yüklenen uygulama sayısının yaklaşık 6 milyon civarı olduğunu ve bu uygulamaların tek tek zararlı yazılım olup olmadığını tespit etme amaçlı taradığını
  • 400 milyondan fazla sayıda cihazın internet tabanlı veya cihaz içindeki kötü yazılımlardan korunmak üzere her gün tarandığını belirtti.

Zararlı yazılım konusundaki en büyük tehdidin ise Google Play Store üzerinden geldiğini de kabul eden Google 2014 yılına oranla zararlı yazılımların oranını yüzde 40 gibi bir miktarda azalttığını dile getirdi. Diğer istatistiklere de göz atacak olursak;

  • Zararlı yazılımlar yüzde 40 oranından, yüzde 0.02’lere
  • Düşman Kurulumlar yüzde 60 oranından, yüzde 0.01’lere
  • Veri toplama yüklemeleri yüzde 40 oranlarından, yüzde 0.08’lere düşürüldüğünü ifade etti.

Zararlı Yazılımlar Genellikle Dışarıdan Geliyor!

2014 raporlarına da dikkat edecek olursak, Google Play Store üzerinden yüklenen uygulamalardaki zararlı yazılım oranı geçtiğimiz yıl yüzde 0.15’e kadar düşürüldüğünü belirtelim. Zararlı yazılımların ise büyük bir çoğunluğu Google Play Store dışındaki kaynaklardan yapılan özel indirmelerden ve yüklemelerden sebep olduğu aktarılan bilgiler dahilinde.

Google sadece kendi marketi olan Google Play Store üzerindeki uygulamaları denetlemekle kalmayıp dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehdide karşıda tedbirli olmanın faydalı olacağını düşünmekte. Bu konuda devreye Google’ın kendisi servisi olan Verify Apps giriyor. Verify Apps sayesinde bir uygulamanın güvenli olup olmadığı online olarak doğrulanabiliyor.

Marshmallow ile Güvenlik Önlemleri Arttı Demiştik?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Android’in yeni sürümü olan Android Marshmallow 6.0 ile Google güvenlik önemlerini en üst seviyelere çıkarmayı başarmış durumda. Artık Android Marshmallow 6.0 sürümünü kullanmak isteyen cihazların da uyması gereken kurallar var!

  • Android Güvenlik Yaması sayesinde son yapılan güvenlik güncellemelerine sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
  • Doğrulanmış Boot Sistemi sayesinde telefonunuz açılırken daha güvenli bir hale getirmek adına kontrol ediliyor.
  • Tam Disk Şifrelemesi yöntemi ile SD Kart üzerinde yapılabilen veri şifreleme özelliği zorunlu kılındı.
  • Uygulama Güncelleme İzinleri sayesinde kullanıcılar paylaştıkları verileri daha rahat kontrol edebiliyorlar.

Güvenlik Konusunda Halka Çağrı!

Sizin de görebildiğiniz üzere Google Android üzerindeki güvenlik konusuyla ne kadar yakından ilgilendiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Yorumlar


Sen de Yorumla!