Amazon’un Yeni Rakibi Google!

Haberler 21 May 2016 425 Okunma amazon
>

Son zamanlarda kullanıcıların beğenisini kazanan teknolojik ürünlerin başında gelen akıllı hoparlör Amazon Echo’nun karşısına çok dişli bir rakip geliyor! Google I/O 2016’da duyurulacak ürün ne gibi özelliklere sahip olacak?

Amazon tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen Amazon Echo kullanıcılar tarafından tam not almış bir akıllı hoparlör sistemiydi. Google’ın da dikkatini çekmiş olsa gerek ki, piyasaya sürüldüğü günden beri sürekli güncelleme desteği sunulan cihaz gün geçtikçe daha işlevsel bir hal almakta. Amazon’un Echo’suna karşı Google Home!

Daha önce ortaya çıkarılan iddia bu defa da Newyork Times tarafından duyuruldu. İddiaalara göre toplam 3 gün sürmesi planan Google I/O 2016 geliştiriciler konferansında Google’ın Amazon Echo’ya karşı bir rakip çıkarması bekleniyor.

Sesli komut sistemine sahip tecrübeleri ortaya çıkarak olan akıllı cihazın Google’ın bünyesinde çalışan Nest firması tarafından geliştirilmiş olabileceği düşünülmekte. Google’ın 3.2 milyar dolar gibi bir miktar ödeyerek satın aldığı Nest firması akıllı ev sistemleri üzerine ürünler geliştiren oldukça başarılı bir firma olarak biliniyor. Bütün yükü Nest firmasına bırakmak yerine Google bahsi geçen ürünü ortak bir çalışmayla geliştirmeyi planlıyor.

Amazon Echo Siri, Cortana gibi sesli asistan hizmetlerine benzer bir biçimde çalışıyor. Cihaz kullanıcıların komutlarını algılıyor ve yerine getiriyor.

Google Home Neler Sunacak?

Sadece sahibine değil, evdeki tüm bireylere hitap eden Amazon Echo bünyesinde barındırdığı yedi mikrofon sayesinde tüm ev halkına hitap edebiliyor ve bulunduğu ortamdaki sesleri çok rahat bir biçimde algılayabiliyor.  Amazon Echo sayesinde müzik dinleyebilir, alışveriş listesi oluşturabilir dilerseniz hava durumu bilgisini alabilirsiniz.

Google Home ise aynı mantıkta çalışmakla beraber, evinizde bulunan diğer akıllı cihazlarla senkronize bir bicimde çalışması planlanıyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!