>

Bu yıl beşinci kere Bursa’da düzenlenen ve Türk Hava Yolları tarafınca sponsorluğu gerçekleştirilen Bursa Bilim Şenliği birbirinden ilginç ürünlere sahne oluyor. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği bilim şenliğinde en çok ilgi çeken proje “Alkollü otomobil Kullanımına Son Projesi” adı ile tanıtılan proje oldu.

 

Son yıllarda alkollü araç kullanımından kaynaklı artan trafik kazaları ve alkol kullanma oranının küçük yaşlara kadar yayılmasından sonra böyle bir Projede yurttaşların alkollü bir şekilde araba kullanmasını önlemek adına özel bir sistem geliştirilirken küçük yaştaki öğrencilerin alkollü araç kullanımı nedeniyle yaşanan trafik kazalarını önlemek adına böyle bir uygulama geliştirdiği öğrenildi.

Aracın çalışma sistemine bir alkol metreye bağlayan projede araca binen kişilerin alkol metreye üflemesi istenecek. Alkol metre üzerinden yapılacak testlerde sistem kişilerin alkol oranının yüksek olduğunun tespit etmesi  halinde aracın çalışması dönem dışı bırakılacak  araç çalışmayacak  ve böylece alkollü olarak araca binmek mümkün olmayacak.

Bu proje sadece şoförün değil Araçtaki  yan ve arka koltuklarında yer alacak yük sensörleri yardımıyla araca binen öteki kişilerinde alkol oranını tespit edecek  ve böylece sistemin aracın  kötü bir halde kullanılması önlenecek. Sürücü dışında alkol metreye üflememesi adına çeşitli güvenlik önlemlerinin de yer aldığı sistem bu açıdan güvenli bir sürüş sağlamak adına oldukca önemli. Bilim şenliğinde büyük ilgi çeken bu sistem her meslekte ve yaştaki kişilerin yanı sıra  öğrencileri de heyecanlandırırken projenin bilim şenliği kapsamında meydana getirilen yarışmada ödül alması bekleniyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!