>

2016 yılında güvenlik konusunda yapılan bir çok teknolojik gelişmeye tanık olduk. Peki size suçları kendi kendisine bulan bir polis aracının olduğunu söylesek? Ne dersiniz? Kulağa oldukça güvenli ve hoş geliyor öyle değil mi?

Gelişen teknoloji ve artan suç oranları ile birlikte suç oranlarının gittikçe arttığı dünyada polislerimizin işine oldukça fazla derecede yaşayacak bir sistem geliştirildi. Bu sistem sayesinde suçluları elleriyle koymuş gibi bulabilecekler. Son zamanlarda oldukça popüler bir hal alan teknolojik polis araçlarına bir yenisi daha Çin’de meydana geldi.

Geçtiğimiz günlerde Çin’deki bazı polis araçlarına yerleştirilen 360 derecelik kameralar sayesinde suç oranları bir nebze azaltılmış ve suçluları tespit etme yetilerinin biraz daha arttığı gözlemlenmiştir. Araçların tepelerine koyulan kamera sayesinde 33 km/s hızına kadar etraftaki tüm yüzleri tek tek veritabanından tarayabiliyor ve suçlularla karşılaştırabiliyor. Bu sayede devriye gezen bir polis aracının bulunduğu cadde veya sokakta herhangi bir suçlu varsa bu kameralar tarafından tespit ediliyor ve aynı zamanda araç içindeki polis memurlarına bildiriliyor. Bu sayede polis memurları olaya anında müdahale edebiliyor ve suçluların yakalanmasında büyük pay oynuyor.

Üniversite öğrencileri tarafından tasarlanan bu kameralar ilk etapta oldukça başarılı olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Bu sistemi sadece Çin ile sınırlı bırakmayıp tüm Dünya’ya tanıtmak ve uygulatmak isteyen yapımcıların yaptığı açıklamaya göre kameraların 60 metre çapındaki bir alanda tarama yapabildiğini ve bu mesafe içersinde bulunan insanların yüz taramalarının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebildiğini ortaya koydu.

Bu kamera sisteminin tüm dünyaya yayıldığını düşündüğümüzde Amerikan filmlerinde beğenerek izlediğimiz polis – suçlu kovalamacaları artık son bulacak gibi duruyor. Ülkemize gelip gelmeyeceği konusunda şuanlık net bir bilgi bulunmayan sistemin, önümüzdeki yıllarda Türkiye sınırlarında da görebileceğimizi düşünüyoruz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!