>

8k

 

Facebook tarafından geliştirilen, konferansı henüz yeni bitmiş olan ve 360 derecelik çekim yapabilen kamera duyuruldu!

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız sanal gerçeklik dünyasında Facebook da boş durmuyor ve çok önemli adımlarla karşımıza çıkıyor. Facebook F8 konferansında duyurduğu 360 derece çekim yapabilen, açık kaynak kodlamasına sahip kamerasını yani Facebook Surrond 360’ı tam olarak tanıttı.

Gövdesinde tam olarak 17 kameraya sahip olan Facebook Surrond 360 üzerinde bulunan 17 kameranın 14 tanesi yatay olarak yan yana geniş açı çekim yapabilmek için konumlandırılmış ve ek olarak altta iki adet ve üstte bir adet olmak üzere 3 adet Fish Eye yani balık gözü lensleri sayesinde tam olarak 360 derecelik bir çekim yapabiliyor!

Bu kameranın geliştiriciliğini üstlenen GitHub açık kaynak kodlu çalışmalarını sürdürüyor. Daha şimdiden bile Dünyanın en iyi 360 derecelik kamerası olarak adlandırılan Facebook Surrond 360 tam olarak 8K çözünürlüğe kadar destek veriyor. Kameranın nasıl kontrol edebileceği de merak konusuydu. F8 Konferansında açıklanan kullanım seçenekleri; yine patenti Facebook’a ait olan Oculus Rift ve Samsung Gear VR ile birlikte  sadece Facebook uygulaması üzerinden kontrol edilebilecek.

Sanal gerçeklik içi8k 2n çok önemli bir adım olan Facebook Surrond 360 istenirse GoPro – Nikon gibi kameralarla birleşerek çok daha iyi kameralar geliştirilebileceği de dedikodular arasında. 360 derecelik kamera konusunda birçok büyük firmanın da daha önceden yapmış olduğu girişimler bulunuyor. Bu firmalar; Samsung, LG, GoPro, Nikon, Goog
le
ve hatta Nokia. Görünüşe göre 360 derecelik çekim yapabilen kamera sektörü oldukça rekabet dolu olacak ve tüm rakiplerde Dünya devleri arasındaki şirketler. Facebook ise bu durumu bildiğinden dolayı olayı biraz daha abartarak 360 derecelik çekim yapabilme dışında 8K çözünürlük sistemi ile rakiplerinden bir adım önde görünmekte.

Yorumlar


Sen de Yorumla!